Ovocie

Ako pestovať drobné ovocie?

drobné ovocie
drobné ovocie

Drobné ovocie je vhodným doplnkom ovocných stromov. Poskytuje chutné a zdravé plody aj v časoch, kedy marhule, jablone či hrušky začínajú len dozrievať. Navyše zvyčajne nezaberajú toľko miesta, ako ich stromoví bratranci. Poďme sa teda pozrieť ako pestovať drobné ovocie. 

Nižšie uvedený článok tvorí len stručný prehľad pestovania drobného ovocia. Pre podrobný návod na pestovanie konkrétnej rastliny treba kliknúť na jej názov: 

A teraz k samotnej otázke ako pestovať drobné ovocie?

Začnime výberom stanoviska. 

Kde sadiť drobné ovocie?

Každá zo spomínaných rastlín má svoje nároky na miesto rastu. Zvyčajne to je slnečné stanovisko chránené pred mrazmi. Rovnako tak je to s pôdou. Väčšine vyhovujú humózne pôdy s dostatkom živín s mierne kyselou alebo neutrálnou pôdnou reakciou. 

Príprava pôdy pred sadením

Pred vysadením ktoréhokoľvek drobného ovocia je potrebné políčko pripraviť. Jednak je nutné zbaviť ho trvácich burín akou je napríklad pýr. Zároveň je dôležité pôdu vyhnojiť kompostom alebo vyzretým maštaľným hnojom. 

Kedy sadiť drobné ovocie?

Drobné ovocie sadíme zvyčajne na jeseň. Sadenice majú v tomto termíne dostatok času na to, aby zapustili korene ešte pred zimou. Zároveň dokážu lepšie využiť zimné zrážky. Výnimkou sú jahody, ktoré sa najlepšie sadia už v auguste, aby sa im stihli vytvoriť kvetné puky. V ďalšom roku tak prinesú bohatú úrodu. 

Drobné ovocie je plné vitamínov a minerálov.

Ako sadiť drobné ovocie?

Všetko záleží od konkrétnej rastliny. Jahody sadíme do drobných jamiek, ríbezle, egreše a podobne do jám vyhlbených rýľom. Pri výsadbe zvyčajne mierne zastrihávame korene, aby sme tak podporili ich ďalší rast. Taktiež sa zvykne skracovať aj nadzemná časť. 

Starostlivosť o drobné ovocie počas roka

Spoločným znakom všetkých rastlín je, že ich treba pravidelne polievať. Všetky s výnimkou viniča pomerne plytko korenia a tak dlhotrvajúce sucho nemusia vydržať. Taktiež je dobré znížiť odpar vody z pôdy mulčovaním okolo rastlín. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné hnojenie organickými hnojivami na jeseň alebo na jar. 

Strihanie drobného ovocia

Súčasťou pestovania drobného ovocia je jeho strihanie. Každá rastlina má svoje špecifiká a preto odporúčame pozrieť si priamo podrobný návod na konkrétnu rastlinu (viď. úvod článku).

Ochrana pred škodcami a chorobami

Pri správnej starostlivosti a vhodnom výbere odrôd by nás v priebehu roka nemali na drobnom ovocí trápiť choroby. Iné to môže byť so škodcami, kde najmä vošky alebo slizniaky trápia nejedného záhradkára. Našťastie však existujú bio postreky, ktoré nám v boji proti škodcom a chorobám pomôžu. 

Našli ste v článku užitočné informácie? Zdieľajte ho svojim známym. 

Zdroj obrázkov pixabay.com

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...