Ovocie

Muchovník – pestovanie, rez a veľa ďalších užitočných informácií

muchovník
muchovník

Muchovník. Aljašská čučoriedka, indiánska čučoriedka alebo muchovník jelšolistý. Veľa pomenovaní tej istej rastliny. Je pestovateľsky nenáročná a dáva pravidelné úrody. Aj napriek tomu si hľadá len ťažko cestu do našich záhrad. 

Muchovník patrí do čeľade ružovitých a vo svete nájdeme asi 20 rôznych druhov a malých stromčekov. Väčšina z nich je pôvodom zo severnej Ameriky, menšia časť potom z Európy a Ázie. Na Slovensku napríklad prirodzene rastie muchovník vajcovitý. 

Kde sadiť muchovník?

Muchovník je veľmi adaptabilný druh. Vyžaduje slnečné stanovisko, no znesie aj polotieň. V našich podmienkach ho môžeme pestovať od nížin až po nadmorskú výšku 1100 m.n.m. Okrem ťažkých ílovitých pôd porastie na všetkých ostatných druhoch. Najlepšie sa mu však bude dariť na hlinitých a mierne kyslých pôdach s dostatkom humusu. 

Dobrou správou je, že muchovníkové kvety zvládnu aj nižšiu teplotu do -5°C. Vďaka tomu sa dočkáte úrody aj v prípade, že prídu neskoré jarné mrazy. 

Kedy sadiť muchovník?

Najvhodnejšia doba na výsadbu muchovníka je jeseň alebo skorá jar. Rastlina tak využije zimnú vlahu pre svoj ďalší rast. 

Ako sadiť muchovník?

Sadenice muchovníka by sme mali vyberať také, ktoré majú dobre vyvinutý koreňový systém a sú vysoké aspoň 40 cm. Nakupovať rastlinky sa odporúča iba v spoľahlivých ovocinárskych škôlkach, pretože aljašská čučoriedka môže trpieť na nebezpečnú chorobu – spála ružokvetých. 

Rastliny sú samoopelivé, takže si na záhrade vystačíte aj s jednou. V prípade, že ich chcete mať pri sebe viac, odporúča sa spon 1 – 1,8 m v rade a 3,5 m v medziradí. Muchovník totiž dorastá do výšky vyše 2 metrov a v príliš hustej výsadbe by si mohli kríky vzájomne tieniť. 

Sadenicu vysádzame do dostatočne veľkej jamy. Na spodok môžeme pridať aj vyzretý kompost, ktorý premiešame so zeminou. Pri výsadbe môžeme mierne zakrátiť korene, aby sme tak podporili ich nový rast. 

Po vysadení zelejeme a zamulčujeme. 

Starostlivosť v priebehu roka

V priebehu roka si muchovník nevyžaduje zvýšenú starostlivosť. Samozrejmosťou by malo byť nezaburinené okolie. Rastlina však korení pomerne plytko (5 cm pod povrchom), preto si pri prípadnom okopávaní dajte pozor.

Hoci si nepotrebuje špeciálne hnojenie, urobíme dobre, keď na jeseň pridáme aspoň 2 kg kompostu k rastline. V období vytrvalého sucha je nutné rastline pomôcť zálievkou. Radšej dva – trikrát do týždňa a výdatnejšie. 

Strih

Rastlinu môžeme mierne zastrihnúť už pri výsadbe. Podporíme tak jej rozkonárovanie. V prvých troch rokoch odstraňujeme iba suché, či inak poškodené letorasty. Prípadne rastúce do vnútra kríka. V neskorších rokoch môžeme muchovník zmladiť tak, že postupne odstránime najstaršie vyrodené konáre. 

Rozmnožovanie muchovníka

Rozmnožovanie muchovníka je možné viacerými cestami. Množiť sa dá semenami, odkopkami, štepením alebo odrezkami. Najjednoduchšia cesta je pomocou odrezkov. Na túto metódu vyberáme polo zdrevnatené časti rastlín. Odstrihávame ich dlhé zhruba 9-14 cm. Odstránime z nich všetky listy, okrem dvoch najvyšších. 

Takto pripravený odrezok sadíme do menej úrodného substrátu akým je napríklad piesok. Substrát musí zostať vlhký. Keď začne rastlina ďalej rašiť, je to signál, že je zakorenená a môžeme ju presadiť na správne miesto. 

Muchovník a úroda

Muchovník začína rodiť zhruba 2. – 3. rok po výsadbe. Do plnej úrodnosti vstupuje asi v 6. roku. Plody na rastline dozrievajú postupne a treba dodať, že úrodnosť zvykne rok čo rok kolísať. Z jedného dospelého kríka vieme zozbierať 1,5 – 10 kg ovocia. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...