Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

jesenne-odrody-jablk

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo vitamínmi v sychravom jesennom počasí. Zároveň ich možno istú dobu aj skladovať a preto sa netreba ponáhľať s ich spracovaním. Poďme sa preto pozrieť, ktoré jesenné jablone je dobré si vysadiť do záhrady. 

Red Chief

Jesenná odroda jabĺk Red Chief rastie stredne silno, zato však veľmi bohato kvitne. Pre správne opelenie však potrebuje opeľovača (napríklad Golden Delicious, Elstar, Fuji). Plody sú stredne veľké a pretiahlé, červenej až tmavočervenej farby. Dužina je sladká, chrumkavá a silne aromatická. Plody dozrievajú v septembri, vydržia až do decembra. Odroda je pomerne odolná voči chorobám.

Vanda

Vanda patrí medzi jesenné odrody jabloní. Strom je nenáročný na rez, dobre odoláva mrazom a dlho kvitne. Skoro nastupuje do rodivosti a úrody sú pravidelné a bohaté. Plody dozrievajú v septembri a plody vydržia do januára. Jabĺčka sú stredne veľké až veľké, šťavnaté a aromatické. Je rezistentná voči chrastavitosti a múčnatkou trpí len zriedka. Hodí sa do všetkých oblastí, v ktorých sa pestujú jablone. 

Gala

Gala je odroda, ktorá si veľmi rýchlo podmanila veľkú časť ovocinárskeho sveta. Je nadpriemerne úrodná, preto je dôležité robiť pravidelnú prebierku plodov. Gala je samoopelivá, málo náchylná na choroby a vhodná do predovšetkým teplejších oblastí. Dozrieva v druhej polovici septembra a skladovať sa dá až do januára. Jabĺčka sú stredne veľké a červenú šupku so žltým mramorovaním. 

Gravštýnske

Patrí medzi staré jesenné odrody jabĺk. Ide o pomerne náročnú odrodu, ktorá si vyžaduje výživnú pôdu a vlhké ovzdušie. Ideálne sú podhorské slnečné polohy. Potrebuje cudzieho opeľovača akým je napríklad Priesvitné letné, Jonathan, Coxova reneta a pod. Plody sú stredne veľké. Žltá šupka je prekrytá červeným pruhovaním. Patrí k najchutnejším jablkám, má krehkú dužinu a je veľmi šťavnaté. 

Tradičným odrodám jabĺk sa venujeme v samostatnom článku.

Šampión

Šampión je osvedčená česká jesenná odroda. Rastie bujnejšie a do rodivosti vstupuje skoro. Odroda sa hodí do všetkých polôh, vrátane vyšších. Plody sú veľké, červenej farby. Družina je chrumkavá a šťavnatá, veľmi chutná. Úrodnosť je veľmi vysoká a plody sa dajú skladovať až do februára. Patrí medzi najlepšie odrody jabĺk

Spartan máva krásne tmavočervené líčko.

Spartan

Pochádza z Kanady. Rastie stredne bujne a vyžaduje úrodné pôdy v ovocinárskych oblastiach. Úrodnosť je dobrá, preto sa odporúča prebierka plodov. Plody sú stredne veľké, žltozelené a takmer úplne prekryté tmavočerveným líčkom. Dužina je biela, šťavnatá a sladká. Jabĺčka sa zbierajú v septembri a uskladnené vydržia až do januára. Je pomerne odolná voči mrazom aj chrastavitosti. Spartan je dobrý opeľovač pre ostatné odrody. 

Bohemia Gold 

Ide o veľmi atraktívnu českú odrodu jesenných jabloní, ktoré vychádzajú z odrody Rubín. Preto treba klásť dôraz na spôsob rezu, nakoľko rodí na koncoch letorastov. Bohemia Gold je veľmi plodná, produkuje veľké, zelenožlté jablká štavnatej a sladkej chuti. Plody dozrievajú v polovici septembra a vydržia až do marca. Odroda sa hodí do všetkých pestovateľských oblastí vrátane vyšších polôh. Má vysokú odolnosť voči chorobám. 

Jonaprince

Pochádza z Holandska a prakticky ide o farebnú mutáciu odrody Jonagold. Stromy rastú stredne silno a koruna býva rozložitá. Plody sú stredne veľké až veľké s pekným tmavočerveným líčkom. Dužina býva krehká s veľmi dobrou sladkou chuťou. Jablká sa zberajú koncom septembra, začiatkom októbra. Uskladnené plody vydržia až do marca. 

Paula red patrí medzi najkrajšie jesenné odrody jabĺk

Paula Red

Táto jesenná odroda jabloní sa vyznačuje slabým rastom a skorým nástupom do rodivosti. Plody sú stredné až veľké, šupka je zelenožltá, no zvyčajne býva prekrytá až z 90% tmavočerveným líčkom. Dužina je pevná, šťavnatá, aromatická a sladká. Jablká dozrievajú v septembri a uskladnené vydržia do novembra. Je čiastočne odolná voči hubovým chorobám a pre dosiahnutie úrody potrebuje opeľovača akými je napríklad Rubín, Šampión, Bohemia a pod. 

Celeste

Jabloň má pomerne rýchly rast, po nástupe do plnej rodivosti sa spomaľuje. Skoro vstupuje do rodivosti, plodí bohato, no striedavo. Celeste dobre odoláva chorobám a neublížia jej ani teploty hlboko pod nulou. Plody bývajú veľmi veľké dosahujúce hmotnosť až 200g. Zvyčajne sú zelenožlté s červenými pásikmi. Dužina je krémová, chrumkavá a sladká s jemnými kyslastými tónmi. Jablká sa zbierajú v prvej polovici augusta a vydržia uskladnené do októbra.

Anagold

Ide o odrodu vhodnú do nižších a stredných polôh. Je odolná voči chrastavitosti a múčnatkou trpí len málo. Skoro nastupuje do rodivosti, pričom rodí pravidelne a bohato. Preto je dôležité robiť prebierku plodov. Dozrieva v septembri, uskladnená vydrží až do marca. Ide o rezistentnú odrodu jabloní, takže si nevyžaduje chemické postreky voči hubovým chorobám. Jablká sú veľké až veľmi veľké, žltozelenej farby prekrytej takmer celkom červeným líčkom. Dužina je chrumkavá a šťavnatá s veľmi dobrou chuťou. 

Rubín

Česká odroda Rubín dozrieva v septembri a uskladnená vydrží do marca. Mnohými je považovaná za “dokonalé” jablko, nakoľko má ideálny tvar, vyfarbenie aj veľkosť. Odroda tvorí veľké červené plody s pruhovaným líčkom so stredne tuhou aromatickou dužinou výbornej chuti. Rubín nastupuje do rodivosti stredne skoro, prináša stredné úrody, no rodí pravidelne. Je pomerne odolný voči hubovým chorobám a hodí sa aj do vyšších polôh.

Zdroj obrázkov: wikipedia

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

letné odrody jabĺk
Ovocie

Aké sú najlepšie letné odrody jabĺk? Na priesvitné letné sa chytá len zopár odrôd

Letné odrody jabĺk. Mnohých pestovateľov odrádza ich trvácnosť nakoľko ich treba za...