Ovocie

Aké sú najlepšie odrody jabĺk? Tieto sa hodia na zimné uskladnenie a tieto zas do kvasu

Aké sú najlepšie odrody jabĺk

Odrody jabĺk. Len na Slovensku ich máme stovky. Jabloň totiž patrí medzi najrozšírenejšie ovocné druhy u nás a kedysi mala takmer každá dedina svoju vlastnú odrodu. Dnes sa však v záhradách pestuje iba relatívne úzke spektrum jabloní. Aj preto prinášame pomerne široký zoznam odrôd jabĺk od tradičných, letných či vhodných do kvasu.

Pôvodne som chcel odrodám jabĺk venovať iba jeden článok. Pri získavaní podkladov som si však uvedomil, že je to široká téma, ktorá sa nedá obsiahnuť v jednom texte. Preto je téme odrôd jabloní venovaných päť tematických článkov. 

Vo všetkých článkoch sa nachádza zoznam najrozšírenejších odrôd, ktoré je možné bežne dostať v ovocnej škôlke a zahradkarstve. Pri starých odrodách spomínam najmä najznámejšie druhy tradičných odrôd jabĺk na Slovensku. 

Najlepšie odrody jabĺk. Akú si vybrať?

Jablone sú veľmi vďačný ovocný druh. V závislosti od odrody ich možno pestovať v teplých južných častiach Slovenska, ale aj chladnejších podhorských oblastiach. Taktiež pomerne dobre znášajú rôzne pôdne druhy. Pri správnom podpníku porastú v ílovitej, ale aj piesočnatej pôde. 

Pri výbere odrody jablone treba postupovať najmä podľa lokality. V tradičných ovocinárskych oblastiach možno pestovať pomerne široké spektrum odrôd. V mrazových kotlinách už tak široký výber nebude. 

Pokiaľ teda zvažujete kúpu jablone, prejdite sa najskôr po okolí. Všímajte si, aké ovocné druhy pestujú ľudia v záhradách. Pokiaľ máte možnosť, rovno sa ich spýtajte, akú odrodu jablone pestujú a aké sú ich skúsenosti. V prípade, že vo vašom okolí pôsobí Slovenský zväz záhradkárov, máte vyhraté. Stačí sa obrátiť na nich a oni vám už s výberom správnej odrody jablone pomôžu.

Výber odrody jablone treba dobre zvážiť. Pokiaľ máte menšiu záhradu, vsaďte radšej na istotu a rokmi overené odrody jabĺk. Nové odrody jabloní sú na prvý pohľad fajn, no v priebehu rokov sa môžu dostaviť negatívne javy (napr. zvýšený výskyt chorôb, striedavá plodnosť a pod.). Pri starších odrodách (nemusia byť hneď tradičné) sa tieto nedostatky už dávno prejavili. Preto rovno viete na čom ste. 

Pestovanie blízke prírode si vyžaduje aj minimalizáciu postrekov. Preto odporúčam siahnuť radšej po rezistentných odrodách jabloní. Tie bývajú odolné voči hubovým chorobám, čím odpadá potreba postrekovania voči múčnatke a chrastavitosti. 

Na čo si dať pozor pri kupovaní stromčeka?

Pokiaľ pôjdete kupovať jabloň (alebo iný ovocný strom) do záhradkárstva alebo ovocnej škôlky, dajte si pozor na niekoľko vecí. 

V prvom rade odporúčam navštíviť radšej ovocnú škôlku, než záhradkárstvo. Prvá možnosť je lacnejšia, ponúka širší výber odrôd aj samotných sadeníc a zvyčajne vedia lepšie poradiť. 

Návštevu obchodu s ovocnými stromami plánujte na koniec októbra až začiatok novembra. To je čas, kedy budú mladé sadenice dostatočne vyzreté, pripravené na transport a sadenie. 

Pozorne vyberajte nielen odrodu, ale aj podpník. Pokiaľ máte malú záhradu a chcete viac odrôd viac, zvážte stĺpovité odrody. Najpodstatnejšie však je všímať si koreňovú sústavu. Vyberajte takú sadenicu, ktorá čo najviac drobných korienkov (majú cca. hrúbku jutového špagátu, poprípade menšiu). 

Pri preprave je dobré zabaliť korene sadenice do mokrej handry alebo igelitového vreca, nech zbytočne neobsychajú. 

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...