Choroby a škodcovia

Kompletný zoznam bio postrekov (nielen) na ovocné stromy. Alebo ako dopestovať zdravú úrodu bez tvrdej chémie

bio postrek vám ochráni úrodu

Bio postrek. Niekomu sa môže zdať, že ide o nezmysel. Veď ako môže byť postrek bio? Opak je však pravdou. Dnes existuje na trhu celá rada prípravkov proti škodcom na prírodnej báze. A my si ich v tomto článku predstavíme. 

Primárne sa budeme zaoberať ovocnými stromami a kríkmi, ktoré sú na choroby a škodcov náchylnejšie, ako zelenina a okrasné rastliny.

Pri snahe o dopestovanie zdravej úrody sú podstatné tri kroky.

  • Pri sadení vybrať správnu odrodu – pokiaľ sadíte nové stromy, kupujte také, ktoré sú rezistentné alebo majú zvýšenú odolnosť voči hubovým chorobám. Pokiaľ si neviete dať rady, nechajte si poradiť priamo v záhradkárstve. 
  • Ochrana proti škodcom – ide o nikdy nekončiaci proces. Treba predovšetkým podporovať prirodzených predátorov, ktorí znížia tlak nežiadúceho hmyzu. Neraz však treba priložiť ruku k dielu a pomôcť si práve postrekmi
  • Ochrana proti hubovým chorobám – pokiaľ máte rezistentné odrody, tento krok vás trápiť nebude. V opačnom prípade však vie napríklad monilióza či múčnatka narobiť poriadnu paseku s úrodou.

Začnime však tým, čo trápi azda každého záhradkára. Voškami.

Bio postrek na vošky

Boj proti voškám by mal byť založený najmä v prevencii. Len tak možno eliminovať množstvo postrekov a dopady tohto škodcu. Dôležité je preto vykonať najmä predjarný postrek, ktorým eliminujeme prezimujúce vošky. Tie neskôr na jar kladú nové vajíčka, čím vytvárajú rozsiahle kolónie na stromoch. 

Ako bio postrek na vošky možno použiť rôzne prípravky na báze olejov. Bežne je dostupný napríklad BorOil alebo FerrumOil. Na vošky možno použiť aj tzv. Nimbový olej (obchodná značka je NeemAzal). Obdobne funguje napríklad aj FLORAVITA Citro, ktorá obsahuje citrusovú silicu. 

Často sa používa aj výluh zo žihľavy. Komu sa nechce vyrábať tento domáci postrek na vošky, môže ho kúpiť už hotový pod názvom Bioka URTICA. Na princípe selektívneho kmeňa baktérií funguje proti voškám NovaFerm Orion. 

Všetky vyššie spomenuté prípravky funguje ako bio predjarný postrek. Pôsobia totiž nie len na vošky, ale aj ďalšie prezimujúce druhy škodcov – puklice, štítničky, atď. 

Bio postrek proti hubovým chorobám

V jarnom období je však dôležité zasiahnuť aj proti prezimujúcim zárodkom chorôb. Pred kvetom a po odkvete je potrebné zasiahnuť proti múčnatke jabloňovej a chrastavitosti (na rezistentných odrodách je tento krok viac menej zbytočný). Ako bio postrek proti múčnatke možno použiť sírny prípravok – Thiovit Jet alebo Kumulus. Poprípade prípravok PowerOf-K v kombinácii s BorOil alebo Folicit. 

Rovnakú kombináciu používame aj proti chrastavitosti. PowerOf-K s BorOil alebo Folicit však môžeme zameniť za Chitopron v kombinácii s CuproTonic. Chitopron funguje aj proti moníliovej spále kvetov a výhonkov kôstkovín. 

Folicit možno použiť aj ako bio postrek na broskyne. Účinkuje totiž proti kučeravosti listov broskýň. 

Bio postrek proti škodcom v sezóne

Ochrana proti škodcom sa nekončí predjarným postrekom. Ten síce dokáže výrazne znížiť napadnutie napríklad voškami, no nezabráni náletu obalovačov. 

Pred kvetom a ihneď po odkvitnutí je nutné zatočiť s mérou jabloňovou a piliarkami – jablčnou, hruškovou a slivkovou. Na tento účel sa výborne hodí NovaFerm Orion v kombinácii s FerumOil. Túto kombináciu používame aj počas zvyšku sezóny napríklad proti obaľovačom podľa signalizácia náletu. 

NovaFerm Orion radíme medzi bio postrek na slivky resp. ostatné ovocné druhy. Poradí si nie len s piliarkami, ale aj s obaľovačom slivkovým či broskyňovým. 

Krátky sumár 

V predjarnom období cielime na prezimujúcich škodcov (vošky, puklice, štítničky …). Na tento účel používame:

  • BorOil, FerrumOil, FLORAVITA Citro, NeemAzal, Bioka URTICA, NovaFerm Orion

V predjarnom období resp. na jar postrekujeme proti prezimjúcim zárodkom chorôb. V prípade jadrovín cielime primárne na múčnatku a chrastavitosť a používame:

  • Na múčnatku: Thiovit Jet alebo Kumulus. PowerOf-K s BorOil alebo Folicit
  • Proti chrastavitosti a múčnatke: PowerOf-K s BorOil alebo Folicit, Chitopron a CuproTonic

Pri kôstkovinách cielime na moníliovú spálu kvetov a výhonkov kôstkovín a v prípade broskýň aj kučeravosť listov. Používame:

  • Moníliová spála kvetov a výhonkov: Chitopron, NovaFerm Sirius s BorOil
  • Kučeravosť listov broskyne: Folicit, Folicit s CuproTonic.

Počas sezóny je potrebné zasiahnuť opäť proti škodcom. Na väčšinu z nich či už sú to vošky, piliarky, méry, roztoče, vrtivky, obaľovače funguje:

  • NovaFerm Orion s BorOil alebo FerfumOil

Related Articles

domáci postrek na vošky funguje iba v niektorých prípadoch
Choroby a škodcovia

Domáci postrek na vošky funguje len v niektorých prípadoch. Dôležité je zloženie aj čas aplikácie

Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii....

ochrana-jabloni
Choroby a škodcoviaOvocie

Biologická ochrana jabloní alebo ako ošetrovať jablone proti chorobám a škodcom?

Dopestovať zdravú úrodu jabĺk nie je jednoduchá úloha. Keď sa pozrieme na...

jarný postrek ovocných stromov
Choroby a škodcovia

Ako na jarný postrek ovocných stromov prírodnou cestou?

Jarný postrek ovocných stromov patrí medzi najdôležitejšie úkony ovocinára, aby si zabezpečil...

predjarný postrek ovocných stromov
Choroby a škodcoviaOvocie

Predjarný postrek ovocných stromov. Čo použiť namiesto tvrdej chémie?

Predjarný postrek patrí k najdôležitejším úkonom ovocinára. Vďaka tomuto kroku sa dá...