jarný postrek ovocných stromov

Ako na jarný postrek ovocných stromov prírodnou cestou?

Jarný postrek ovocných stromov patrí medzi najdôležitejšie úkony ovocinára, aby si zabezpečil zdravú a poriadnu úrodu. Týmto zásahom známym tiež ako postrek pred kvetom a po kvete sa postupuje preventívne proti hubovým chorobám aj živočíšnym škodcom. 

Dnes sa však pozrieme na tie postreky, ktoré majú len minimálny alebo žiaden negatívny dopad na prírodu (a teda aj na človeka).

Veľa ľudí by si rado uľahčilo prácu tým, že by kúpili jeden postrek, použili ho na všetky stromy a mali úlohu splnenú. Nanešťastie univerzálny postrek na ovocné stromy neexistuje. Teda aspoň ja o ňom neviem. Každý postrek má iný princíp fungovania a teda inak pôsobí na cieľové organizmy. 

Jarný postrek ovocných stromov

Práve naopak. Pri jarnom postreku ovocných stromov musíme rozlišovať nie len, čím ideme postrekovať, ale aj čo. Napríklad pred kvetom a po kvete postrekujeme proti múčnatke jabloňovej. Tá však nepostihuje kôstkoviny a preto by sme povedzme slivku postrekovali zbytočne. 

Jadroviny 

V prípade jadrovín zasahujeme najmä proti chorobám – múčnatka a chrastavitosť a škodcom ako sú méra jabloňová, kvetovka jabloňová, piliarka jablčná, piliarka hrušková. Používame pred kvetom a po kvete, pokiaľ nie je napísané inak. 

Jarný postrek ovocných stromov pred kvetom a po kvete

 • Na múčnatku môžeme použiť sírny prípravok – Thiovit Jet, Kumulus + BorOil
 • Na múčnatku a chrastavitosť – PowerOf-K + BorOil alebo PowerOf-K + Folicit
 • Na chrastavitosť – Chitopron + CuproTonic
 • Na méru jabloňovú – NovaFerm Orion + FerrumOil
 • Na kvetovku jabloňovú pred kvitnutím v štádiu zelených pukov – Spintor
 • Na piliarku jablčnú a piliarku hruškovú po odkvitnutí – NovaFerm Orion + FerrumOil

Kôstkoviny 

Pri kôstkovinách cielime na múčnatku, moniliózu kvetov, kučeravosť broskýň, piliarku slivkovú. Postrekujeme pred kvetom a po kvete, pokiaľ nie je napísané inak. 

Postrek ovocných stromov pred kvetom a po kvete

 • Na kučeravosť listov broskýň v štádiu nalievania púčikov – Kuprikol, pri prvých listoch Folicit
  • V prípade daždivého počasia opakovať v 7 až 10 dňových intervaloch až do začiatku kvitnutia. 
 • Na moníliovú spálu kvetov – Chitopron (pred kvetom) a NovaFerm Sirius + BorOil po kvete. 
 • Na múčnatku broskýň – Folicit
 • Na piliarku slivkovú po odkvete – NovaFerm Orion + FerrumOil

Pri riedení a používaní postrekov sa vždy riaďte pokynmi uvedenými na obale. Niektoré z nich možno aplikovať iba za určitej teploty a hlavne v správnej koncentrácii. 

Postreky netreba aplikovať vždy na všetky stromy. Existujú odrody, ktoré sú voči múčnatke či chrastavitosti odolné. Postrekujte iba tie, ktoré danú ochranu potrebujú. 

Pomôcť udržať vitálny stav ovocných stromov môžete aj pomocou rôznych bylinných výluhov napríklad zo žihľavy, prasličky či iných rastlín. Majú však skôr podporný účinok a nie je to všeliek.