Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii. Keďže existuje viacero receptúr, skutočne môže ísť o akýsi BIO postrek na vošky. Treba si však dať pozor. Nie každý recept, ktorý nájdete na internete funguje. A dôležitý je aj čas aplikácie.
Medzi najčastejšie hľadané receptúry na domáci postrek na vošky patria ingrediencie, ktoré bežne nájdeme v každej domácnosti:
- Sóda bikarbóna
- Ocot
- Káva
- Mydlo
Sóda bikarbóna proti voškám
Sóda bikarbóna nájde svoje uplatnenie aj mimo kuchyne. Napríklad, ako postrek proti voškám. Stačí zobrať 500 ml teplej vody a nasypať do vody tretinu čajovej lyžičky sódy bikarbóny. Dobre premiešate, nalejete do rozprašovača a môžete postrekovať. Pre väčšiu účinnosť môžete pridať aj kvapku mydla (ideálne eko mydla).
Postrekovať je nutné každý druhý deň až kým vošky úplne nezahynú.
Ocot proti voškám
Ak nebudete mať po ruke sódu bikarbónu, môžete vyskúšať ocot. V tomto prípade je nutné zmiešať 0,2 L vody a jednu lyžicu octu. Opäť je potrebné aplikovať niekoľko dní po sebe až sa vošiek načisto zbavíte.
Káva proti voškám
Káva predstavuje pre mnohých neodmysliteľnú súčasť ich života. Čo však robiť s kávovou usadeninou? Niektorí ju dávajú do kompostu, iní ku kvetom “ako hnojivo”. Na internete však narazíte aj na tip, že by káva mala fungovať aj proti voškám. Práve kávová usadenina rozsypaná okolo rastlín by ich mala odradiť.
Žiaľ, ide o nezmysel a nepochopenie fungovania životného cyklu vošiek. Viac si o tom povieme nižšie.
Mydlová voda na vošky
Zo všetkých tu spomínaných receptov na domáci postrek na vošky má tento najväčšiu šancu na úspech. Mydlo totiž skutočne patrí medzi prírodné insekticídy. Dôležitý je však čas aplikácie.
Dôležité je voškám predchádzať a nie hasiť, keď horí
Pýtate sa, ako? Jednoducho. Stačí poznať životný cyklus vošiek. Väčšina záhradkárov začne proti voškám bojovať až vo chvíli, kedy je zle. Keď totiž objavíte vošky na listoch, je väčšinou neskoro. Preto je dôležitá prevencia.
Vošky majú jednu zásadnú slabinu. Prezimovanie. Na jeseň zostáva niekoľko vošiek na stromoch, kde sa zakuklí a prezimuje. Na jar sa potom preberú a začnú zakladať novú kolóniu (a tu začínajú naše problémy). Dôležité je preto zasiahnuť práve v predjarnom a jarnom období.
Práve v tomto čase aplikujeme predjarný postrek, ktorý má za cieľ zničiť prezimujúcich škodcov. Ak postriekame ovocné stromy a rastliny náchylné na vošky, zbavíme sa primárneho zdroja.
Samozrejme to neznamená, že sa vošky na rastlinách vôbec neobjavia. Objavia, nakoľko voška má krídla a dokáže preletieť z rastliny na rastlinu. Napadnutie však bude podstatne slabšie. V takom prípade väčšinou stačí nechať robiť prírodu svoju prácu. Na rastliny sa nasťahujú ucholaky, lienky, pestrice a ďalej to už poznáte.
Sumár na záver
- Zasiahnite proti voškám v predjarnom období – zbavíte sa primárne zdroja “nákazy”
- Neskoršie postrekovanie domácimi postrekmi na vošky je často neúčinné a zasiahne aj užitočné organizmy
- Z odporúčaných internetových prípravkov je účinná iba mydlová voda. Ostatné je skôr placebo