Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

odrody zimných odrôd

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na nich môžete pochutnávať počas celej zimy. Zároveň však nájdu aj ďalšie uplatnenie. Dá sa z nich spraviť napríklad jablčný mušt či cider. Poďme sa však pozrieť, aké odrody zimných jabĺk máme vôbec na výber a ktoré je najlepšie zimné jablko. 

Nižšie predstavené odrody patria medzi najlepšie a najdostupnejšie odrody zimných jabĺk. 

Jonathan

Patrí medzi tradičné zimné odrody jabĺk. Pochádza z USA, kde vznikol ako semenáč okolo roku 1800. Strom nastupuje skoro do rodivosti, pričom prináša pravidelnú a vysokú úrodu. Je vysoko odolný voči mrazu a preto je vhodný aj do vyšších polôh. Pre svoj rast potrebuje dostatok pôdnej a vzdušnej vlhkosti. 

Jonathan dáva stredne veľké až veľké jabĺčka, ktoré sú slamovožlté. Z veľkej časti však bývajú prekryté červeným líčkom. Dužina je krehká, šťavnatá a aromatická. Plody dozrievajú koncom novembra a pri správnom skladovaní vydržia až do mája. Je však slabo odolná voči hubovým chorobám. 

Jonathan patrí medzi tradičné zimné odrody jabĺk

Florina

Táto odroda zimných jabĺk pochádza z Francúzska. Obľubuje teplejšie oblasti, no je dostatočne mrazuvzdorná, aby sa dala pestovať aj vo vyšších polohách. Do rodivosti nastupuje skoro a rodí pravidelne. Je rezistentná voči chrastavitosti.

Plody sú pri správnej starostlivosti veľké, zelenožlté pokryté červeným líčkom. Dužina je pevná, šťavnatá a sladká. Jabĺčka sa zbierajú začiatkom októbra a uskladnené vydržia až do konca marca. Často je označovaná aj ako najlepšie zimné jablko.

Jonagold

Ide o odrodu, ktorá vznikla krížením odrôd Golden Delicious a Jonathan. Je vhodná do teplejších oblastí s dostatkom zrážok. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody, preto je dôležité robiť prebierku plodov. Plody zbierame koncom októbra, pričom plody vydržia až do konca marca resp. apríla. Jabĺčka sú veľké, žltozelené, pokryté červeným líčkom, šťavnaté a sladkokyslej chuti. 

Gloster

Gloster patrí medzi odrody zimných jabĺk pochádzajúcich z Nemecka. Je dostatočne mrazuvzdorná, takže sa hodí aj do vyšších polôh. Prináša vysoké a pravidelné úrody s veľkými plodmi. Tie majú výraznú tmavočervenú farbu. Dužina je však jemná a šťavnatá. Plody zbierame v polovici septembra a uskladnené vydržia až do apríla. Je stredne odolná voči chorobám. 

Golden Delicious

Patrí medzi klasické odrody jabĺk na zimné uskladnenie. Zároveň však patrí medzi staré odrody jabloní, nakoľko bol objavený okolo roku 1800 v USA. Golden Delicious poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Plody sú stredne veľké, zelené, ktoré sa počas skladovania sfarbia do žlta. Dužina je aromatická, šťavnatá a sladká. Plody sa zbierajú v druhej polovici októbra a uskladnené vydržia do februára (apríla). Nevýhodou je jej náchylnosť na rôzne hubové choroby. 

Golden Delicious je stále populárna odroda jabĺk. V ideálnych podmienkach vydržia do jari.

Fuji

Fuji patrí medzi veľmi neskoré odrody jabĺk. Pochádza z Japonska a je cudzoopelivá. Hodí sa do všetkých pestovateľských oblastí, rodivosť je skorá, stredne vysoká až vysoká a pravidelná. Je málo citlivá na múčnatku a priemerne náchylná na chrastavitosť. 

Plody dozrievajú v prvej polovici októbra. Konzumná zrelosť nastáva v januári a pri správnom skladovaní vydržia až do konca apríla resp. mája. Plody sú veľké, no pre vysokú násadu úrody je nutné robiť prebierku plodov. 

Melrose

Stromy tejto zimnej odrody jablone rastú silno. Spočiatku vytvárajú vzpriamené, neskôr rozložité koruny. Melrose kvitne neskoro, poskytuje pravidelnú a veľkú úrodu. Ide o rezistentnú jabloň. Je cudzoopelivá a pre správne opelenie potrebuje najmä odordy ako sú Fuji, Spartan, Rubinola či Granny Smith. Hodí sa do všetkých polôh. 

Plody bývajú nadpriemerne veľké, žltozelené, prekryté tmavočervenou farbou. Dužina je krémová, pevná, šťavnatá. Jablká tejto zimnej odrody dozrievajú v polovici októbra a uskladnené vydržia do marca. 

Granny Smith

Jabloň Granny Smith má pôvod v Austrálii. Odtiaľ sa neskôr dostala do Ameriky a Európy. Stromy sú stredne silného vzrastu a tvoria otvorené rozložité koruny. Odolnosť voči hubovým chorobám je stredná. Plodnosť je vysoká a pravidelná. Jabĺčka dozrievajú v druhej polovici októbra a vydržia uskladnené do zhruba apríla. Plody sú väčšie, sýtozelené. Dužina je pevná, stredne šťavnatá a stredne kyslastá. 

Ontario

V minulosti išlo o veľmi rozšírenú odrodu. Dnes už je viacmenej na ústupe. Jej nevýhodou je striedavá rodivosť. Plody dozrievajú v prvej polovici októbra a vydržia do mája. Sú veľké až veľmi veľké a vhodné pre diabetikov. Chuť je sladkokyslá a má vysoký obsah vitamínu C. Hodia sa do teplejších polôh na chránenom stanovisku. Je dobre odolná voči chrastavitosti.

Ontário bolo v minulosti pomerne rozšírenou odrodou.

Idared

Patrí k najrozšírenejším odrodám zimných jabĺk vo svete aj na Slovensku. Skoro vstupuje do rodivosti, prináša pravidelné a veľké úrody. Nanešťastie je silno citlivá na chrastavitosť, o čosi menej na múčnatku. Plody sú veľké, červené s jemnou a stredne šťavnatou dužinou. Jablká dozrievajú v októbri, uskladnené vydržia do apríla až mája. 

Pinova

Patrí medzi najkvalitnejšie súčasné odrody zimných jabĺk. Úrodnosť je vysoká a pravidelná, dobre odoláva chrastavitosti jabloní a stredne aj múčnatku. Plody sú veľké, červeno-oranžové, dužina je pevná, šťavnatá a sladká. Jablká sa zbierajú v decembri a skladujú sa do mája. 

Topaz

Ide o stredne bujne rastúcu odrodu prinášajúcu stredné úrody. Je rezistentná voči chrastavitosti a vysoko odolná voči múčnatke jabloní. Je dobrým opeľovačom pre ostatné odrody. Plody sú stredne veľké, žlté s tmavooranžovým líčkom. Dužina je krehká, šťavnatá a sladko navinulá. Jablká dozrievajú v prvej dekáde októbra a uskladnené vydržia do mája. 

Zdroj obrázkov: wikipedia

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...

letné odrody jabĺk
Ovocie

Aké sú najlepšie letné odrody jabĺk? Na priesvitné letné sa chytá len zopár odrôd

Letné odrody jabĺk. Mnohých pestovateľov odrádza ich trvácnosť nakoľko ich treba za...