Praslička roľná. Pre väčšinu záhradkárov vytrvalá burina, ktorej sa prakticky nedá zbaviť. Pre nás ostatných užitočná bylinka, ktorá tvorí súčasť čajových zmesí. Dnes sa však pozrieme aj na jej iné využitie. Budeme z nej vyrábať bio postrek, ktorý pomáha posilňovať rastliny proti hubovým chorobám.
Praslička roľná má pomerne dlhú históriu. Rástla už v časoch dinosaurov a v zmenšenej podobe prežila dodnes. Dobre sa jej darí v lesoch či lesných okrajoch, odvodňovacích kanáloch, cestných priekopách a železničných násypoch. Nájdeme ju v nížinatých nadmorských výškach až po podhorské pásmo. Aj napriek vlhkým podmienkam, v ktorých zvykne rásť, netrpí hubovými chorobami.
Bylinka za túto vlastnosť vďačí najmä vysokému obsahu kyseliny kremičitej, ktorá pomáha posilňovať pletivá rastlín, čím sťažuje prenikanie hubových patogénov do nich. Samozrejme praslička obsahuje celé ďalšie spektrum účinných látok ako sú flavonoidy, saponíny, triesloviny, organické kyseliny alebo silice.
Kedy a kde zbierať prasličku roľnú?
Prasličku sa odporúča zbierať dva dni pred splnom v období od konca júna do začiatku augusta. V tomto období má najviac účinných látok. Zbierame zásadne Prasličku roľnú, iné druhy prasličiek nemajú podobný účinok. Navyše, sú jedovaté a teda na prípadný bylinkový čaj nepoužiteľné.
Zbiera sa nadzemná časť. Ja osobne zbieram iba vrchnú polovicu rastliny. Následne sa odporúča prasličku usušiť. Pozor, skladovať ju môžeme iba rok. Potom stráca svoje schopnosti.
Prasličku nájdeme napríklad vo viniciach, na okrajoch ciest, železničných tratí a podobne. Treba si spraviť prechádzku po okolí a mať oči otvorené, isto na ňu narazíte.
Ako pripraviť bio postrek z prasličky?
Receptov je niekoľko, no tu sú dva odporúčané.
- 200 g suchej prasličky alebo 1,5 kg čerstvej zalejeme 10 litrami dažďovej vody. Necháme 24 hodín macerovať a potom asi hodinu varíme na miernom ohni. Potom precedíme a zriedime v pomere 1:5 – 1:10. Pre použitie ako insekticíd je potrebný pomer 1:4.
- 120 g suchej prasličky varíme v 3 – 5 litroch dažďovej vody. Varíme prikryté na miernom ohni 40 minút. Po vychladnutí riedime v pomere 1:9. Pre zvýšenie účinku môžeme tiež najskôr 24 hodín nechať macerovať.
Na čo sa dá použiť bio postrek z prasličky?
Bio postrek z prasličky má preventívny aj kuratívny účinok na nasledujúce hubové choroby:
- Chrastavitosť
- Hrdza hrušková
- Múčnatka
- Monilióza
- Kučeravosť broskýň
- Listová škvrnitosť bobulovín
- Čierna škvrnitosť ruží
- Bakteriálne vädnutie
Postrek z prasličky sa dá použiť aj ako insekticíd proti voškám.
Kedy a ako používať bio postrek z prasličky?
Bio postrek z prasličky má výrazne vysušujúci účinok. Preto ho treba v suchých obdobiach prípadne pri vysokých teplotách aplikovať buď skoro ráno alebo si vytipovať chladnejší deň. Neošetrovať za priameho slnka. Reakcia by mohla spôsobiť popálenie rastliny.
Pokiaľ si to situácia vyžaduje a je potrebné postriekať prasličkou, hoci podmienky nie sú vhodné, pridajte k prasličke aspoň ⅓ žihľavy. Tieto rastlinky sa vzájomne výborne dopĺňajú a zvýšia tak účinok postreku.
Postrekovať možno aj samotnú pôdu. Preventívne sa odporúča od marca do mája a potom od októbra do novembra. V ovocinárstve sa odporúča postrekovať preventívne ovocné stromy na začiatku otvárania púčikov.
Postrekovať treba 3 – 7 dňových intervaloch pri vyššom tlaku chorôb. Preventívne stačí aj za 7 – 14 dní. Pokiaľ chcete použiť prasličku ako postrek na vošky, je potrebné postrek opakovať 3 dni za sebou.
Pomocou prírodných látok sa dá zbaviť mnohých chorôb a škodcov. Pozrite si kompletný zoznam bio postrekov aj s ich prípravou.
Zdroj obrázkov: pixabay.com