Zelenina

Pestovanie papriky – kompletný návod

pestovanie papriky
pestovanie papriky

Paprika býva samozrejmosťou zeleninových záhonov. Rovnako tak hojne sa vyskytuje aj na našich jedálenských stoloch. Je výborná v guláši a ešte lepšia na chlebe. Dnes si prezradíme, ako na pestovanie papriky. 

Paprika pochádza zo Strednej Ameriky. Podľa niektorých tvrdení sa dostala do Európy ešte pred zámorskými objavmi cez Indiu. Podobne ako paradajky, aj paprika sa začala vo väčšej pestovať na našom území až po prvej svetovej vojne. K jej rozšíreniu významne pomohlo vyšľachtenie nepálivých odrôd. 

Kde sadiť papriky 

Paprika vyžaduje kvalitné pôdy s vysokým obsahom humusu a lokalitu chránenú pred vetrami. Darí sa jej najmä na ľahších hlinitopiesčitých pôdach s neutrálnou reakciou. Porastú však aj v mierne kyslých alebo zásaditých pôdach. Poloha by mala byť slnečná. Nikdy ju nesadíme po paradajkách, baklažáne, zemiakoch, uhorkách a tekvicových zeleninách. 

Rastlina má pomerne veľké nároky na živiny. Preto ešte počas jesene na mieste, kde chceme papriky vysádzať, zapracujeme do pôdy 5-6 kg kompostu 1 m2

Predpestovanie priesad papriky

Postup predpestovania priesad papriky je pomerne podobný ako pri paradajkách. V zhruba polovici marca začíname s výsevom semien do nádob. Pre urýchlenie klíčivosti môžeme namočiť semená papriky do vody na 24 hodín. Po vzídení rozsádzame papriky na vzdialenosť 5 – 6 cm do pareniska alebo iných nádob. 

Od polovice apríla začíname s otužovaním. V prípade priaznivého počasie môžeme aj skôr. Postup je jednoduchý. Parenisko nechávame niekoľko hodín denne otvorené, sadenice v kvetináčoch dávame na zopár hodín denne na vonkajší parapet. 

Predpestovanie priesad papriky je dôležitý, nakoľko má rastlina dlhé vegetačné obdobie 160 – 175 dní. Navyše je náchylná na nízke teploty. Preto nemôžeme papriku vysádzať už v marci priamo do pôdy. 

Ako sa sadí paprika

V polovici mája, po skončení hrozby jarných mrazov, začneme s výsadbou papriky. Paprikové priesady sadíme vždy po dvoch do jedného hniezda. Spon výsadby je 50×50 cm. Nemusíme sa bať sadiť papriky až po prvé listy. Ku koreňom môžeme prisypať za hrsť kompostu. Po prihrnutí zeminou výdatne polejeme a zamulčujeme. 

Starostlivosť o papriky v priebehu vegetácie

Paprika je náročná na vodu. Jej nedostatok spôsobuje tmavnutie vrchných listov. Naopak prebytok spôsobuje žltnutie rastlín. Polievať teda polievame pravidelne, radšej väčším množstvom vody dva trikrát za týždeň. Obzvlášť dôležitá je závlaha od konca júna do začiatku vegetácie. 

Potom čo sa začnú tvoriť plody, vyberieme 8 – 10 najlepšie vyvinutých paprík a ostatné (vrátane kvetov) odstránime. 

Zber úrody

V závislosti od odrody a agrotechniky, začíname prvé papriky oberať v priebehu júna. Posledné papriky oberáme v priebehu septembra. 

Pestovanie papriky otázky a odpovede

  • Ako dlho klíči paprika? – Klíčivosť semena papriky závisí od teploty. Pri 25ºC vyklíči za 8 dní, pri teplote o 10ºC nižšej, až za 25 dní. Preto sa odporúča semená pred sejbou namáčať do vody teplej 22-25ºC. Po napučaní necháme semeno v teplej miestnosti až do pokiaľ sa neobjavia klíčky na zhruba 10% semien. Takto predklíčené semeno vzíde o 2 – 4 dni.
  • Kedy sa sadí paprika? – Nakoľko je paprika citlivá na chlad, vysádzame sadenice do záhrady až po uplynutí hrozby neskorých jarných mrazov (zvyčajne po 15. máji). V prípade, že pestujete papriku v skleníku alebo fóliovníku, môžete vysádzať už skôr (v apríli).
  • Prečo paprika nerodí? – Dôvodov neplodnosti papriky môže byť viacero. Nedarí sa jej v ťažkých a studených pôdach. Potrebuje veľmi veľa slnka. Pokiaľ nemá aspoň 6 hodín denne slnko, nekvitne (a teda nerodí). Paprika je zároveň náročná na vlahu. Pokiaľ nemá dostatok vlahy, tmavnú listy. Aj príliš veľa vlahy však škodí. Zbytočne ochladzujú pôdu, čo spomaľuje nasadzovanie kvetov a pri preliatí sa začnú listy sfarbovať do žltozelena a opäť opadávajú kvety.
  • Prečo paprika nerastie? – Platí zrejme jeden z vyššie spomenutých dôvodov – málo alebo príliš vlahy, nedostatok svetla…

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

Petržlen a jeho pestovanie.
Zelenina

Petržlen – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Petržlen. Väčšinou tvorí s mrkvou neodlučnú dvojicu. Svojou chuťou však výrazne zaostáva...

pestovanie mrkvy nie je vôbec náročné
Zelenina

Mrkva – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Mrkva patrí k obľúbeným druhom zeleniny. Je bohatá na provitamín A a...

pestovanie kukurice
Zelenina

Pestovanie kukurice Ako si dopestovať lahôdkovú či pukancovú kukuricu

Lahôdková kukurica patrí už dlhodobo k pochúťkam spojeným s letom. Na varenú...

uhorky
Zelenina

Ako pestovať uhorky? Praktické rady kedy sadiť, zbierať či ako ich predpestovať

Uhorky. Druh zeleniny, ktorý v domácnosti nachádza široké uplatnenie. Dajú sa skvasiť,...