pestovanie papriky

Pestovanie papriky – kompletný návod

Paprika býva samozrejmosťou zeleninových záhonov. Rovnako tak hojne sa vyskytuje aj na našich jedálenských stoloch. Je výborná v guláši a ešte lepšia na chlebe. Dnes si prezradíme, ako na pestovanie papriky. 

Paprika pochádza zo Strednej Ameriky. Podľa niektorých tvrdení sa dostala do Európy ešte pred zámorskými objavmi cez Indiu. Podobne ako paradajky, aj paprika sa začala vo väčšej pestovať na našom území až po prvej svetovej vojne. K jej rozšíreniu významne pomohlo vyšľachtenie nepálivých odrôd. 

Kde sadiť papriky 

Paprika vyžaduje kvalitné pôdy s vysokým obsahom humusu a lokalitu chránenú pred vetrami. Darí sa jej najmä na ľahších hlinitopiesčitých pôdach s neutrálnou reakciou. Porastú však aj v mierne kyslých alebo zásaditých pôdach. Poloha by mala byť slnečná. Nikdy ju nesadíme po paradajkách, baklažáne, zemiakoch, uhorkách a tekvicových zeleninách. 

Rastlina má pomerne veľké nároky na živiny. Preto ešte počas jesene na mieste, kde chceme papriky vysádzať, zapracujeme do pôdy 5-6 kg kompostu 1 m2

Predpestovanie priesad papriky

Postup predpestovania priesad papriky je pomerne podobný ako pri paradajkách. V zhruba polovici marca začíname s výsevom semien do nádob. Pre urýchlenie klíčivosti môžeme namočiť semená papriky do vody na 24 hodín. Po vzídení rozsádzame papriky na vzdialenosť 5 – 6 cm do pareniska alebo iných nádob. 

Od polovice apríla začíname s otužovaním. V prípade priaznivého počasie môžeme aj skôr. Postup je jednoduchý. Parenisko nechávame niekoľko hodín denne otvorené, sadenice v kvetináčoch dávame na zopár hodín denne na vonkajší parapet. 

Predpestovanie priesad papriky je dôležitý, nakoľko má rastlina dlhé vegetačné obdobie 160 – 175 dní. Navyše je náchylná na nízke teploty. Preto nemôžeme papriku vysádzať už v marci priamo do pôdy. 

Ako sadiť papriky

V polovici mája, po skončení hrozby jarných mrazov, začneme s výsadbou papriky. Paprikové priesady sadíme vždy po dvoch do jedného hniezda. Spon výsadby je 50×50 cm. Nemusíme sa bať sadiť papriky až po prvé listy. Ku koreňom môžeme prisypať za hrsť kompostu. Po prihrnutí zeminou výdatne polejeme a zamulčujeme. 

Starostlivosť o papriky v priebehu vegetácie

Paprika je náročná na vodu. Jej nedostatok spôsobuje tmavnutie vrchných listov. Naopak prebytok spôsobuje žltnutie rastlín. Polievať teda polievame pravidelne, radšej väčším množstvom vody dva trikrát za týždeň. Obzvlášť dôležitá je závlaha od konca júna do začiatku vegetácie. 

Potom čo sa začnú tvoriť plody, vyberieme 8 – 10 najlepšie vyvinutých paprík a ostatné (vrátane kvetov) odstránime. 

Zber úrody

V závislosti od odrody a agrotechniky, začíname prvé papriky oberať v priebehu júna. Posledné papriky oberáme v priebehu septembra. 

Prečítajte si aj ďalšie články o pestovaní zeleniny alebo ovocia

Zdroj obrázkov: pixabay.com