Zelenina

Ako pestovať uhorky? Praktické rady kedy sadiť, zbierať či ako ich predpestovať

uhorky

Uhorky. Druh zeleniny, ktorý v domácnosti nachádza široké uplatnenie. Dajú sa skvasiť, zavárať, použiť ako príloha alebo jesť čerstvé. Pestovanie uhoriek je viacmenej nenáročné a zvládne to prakticky každý záhradkár. Poďme sa teda pozrieť, ako na to. 

Uhorky sú jednoročné rastliny. Korenia plytko, iba v hĺbke zruba 25 cm, zato však do značnej šírky (priemer zhruba 70 – 100 cm). Vegetačná doba od zasiatia do zberu prvej úrody je zhruba 55 dní. Obdobie zberu potom trvá zhruba 60 – 80 dní. 

Kedy sadiť uhorky?

Sadíme ich v období, kedy už pominula hrozba neskorých jarných mrazov. V teplejších oblastiach je to koncom apríla, v chladnejších v polovici marca. 

Ako sadiť uhorky?

Šalátové uhorky aj nakladačky sejeme priamo na záhon do hĺbky zhruba 3 cm. Semená sadíme na vzdialenosť zhruba 3 – 5 cm. Po vzídení vyjdenotíme rastliny v riadkoch na vzdialenosť 10 – 15 cm. Jednotlivé riadky by mali byť od seba vzdialené zhruba 80 – 100 cm. 

Uhorky môžeme nechať predklíčiť vo vlhkej handričke pri izbovej teplote. Naklíčené semiačka potom opatrne sadíme, aby sme nevylomili klíčok. 

Na pestovanie uhoriek sa najlepšie hodia ľahšie pôdy bohaté na humus. Porastú však aj v ťažkých pôdach. Musia však byť dobre hnojené a kyprené. Miesto, kde chceme pestovať uhorky, by malo byť slnečné, no chránené proti vetru. Pokiaľ takúto možnosť nemáme, odporúča sa vysadiť na náveternej strane tri rady kukurice alebo paradajok, ktoré budú slúžiť ako vetrolam. 

Pestovanie uhoriek

V priebehu vegetácie sa odporúča dvakrát prihrnúť pôdu k rastlinám. Prvý raz, keď sa uhorkám začnú vyvíjať prvé pravé listy, druhýkrát keď sa začínajú rozkladať výhonky. Prihnrnutie pomôže zakoreniť rastliny a zlepší ich vývoj.

Len čo majú rastliny tri až štyri pravé listy, zaštipujeme vegetačné vrcholky, aby sme tak podporili rast bočných výhonov so samičími kvetmi. 

Uhorky sú náročné na pôdnu vlahu. Ideálne by mali mať zhruba 80% vlhkosť pôdy. Odporúča sa polievať 2 – 3 krát od vyklíčenia do kvitnutia a minimálne 3 – 5 krát od nasadenia plodov do konca zberu. Aby sme obmedzili odparovanie vody, nezabudneme pravidelne mulčovať. 

Kedy zbierať úrodu uhoriek?

Pri uhorkách je dôležitý pravidelný zber plodov. Staršie plody ťahajú príliš veľa živín a rastliny tak zle nasadujú nové plody. Nakladačky zbierame v počiatočnom štádiu vývoja, šalátové uhorky o niečo neskôr. 

Ako vyviazať uhorky?

Nakoľko sú popínavé, je potrebné vybudovať uhorkám opornú konštrukciu. Tá môže byť tvorená z kolíkov podobných, ako sa používajú na paradajky, ale z oceľovej karisiete atď. K nej je potom nutné rastlinky pravidelne vyväzovať. Postupujeme opätrne, aby sme krehkú stonku nezlomili. Špagát musí byť dostatočne voľný, aby sa do rastliny nezarezával. 

Choroby a škodcovia uhoriek

Medzi základného škodcu uhoriek patria vošky. Existuje viacero bio postrekov na vošky, prípadne, pokiaľ rastlina nie je veľmi napadnutá, treba to nechať na prírodu. Väčším problémom bývajú hubové choroby – múčnatka a pleseň uhorková. Tie dokážu narobiť s uhorkami riadnu paseku.

V prípade napadnutia rastlín (ideálne preventívne predtým) je potrebné vykonať postrek na uhorky. Na múčnatku (na listoch sa tvorí biely povlak) sa používa napríklad ekologický prípravok Folicit. V niektorých článkoch sa odporúča sóda bikarbóna na uhorky. Tá však môže pôsobiť fytotoxicky a spáliť listy. Na pleseň uhorkovú je vhodný napríklad ekologický prípravok Polyversum. 

Uhorky – pestovanie v otázkach a odpovediach

Prečo sú uhorky horké?

Dôvodom, prečo bývajú plody uhoriek horké, je spôsobené nadmerným suchom a teplom, poprípade veľkým kolísaním denných a nočných teplôt. Riešením môže byť voľba správnej odrody, nakoľko niektoré odrody uhoriek nemajú sklon k horknutiu. Taktiež by mala pomôcť pravidelná zálievka. 

Kedy predpestovať uhorky?

Niektorí záhradkári uprednostňujú predpestovanie uhoriek. Ideálny čas, kedy siať uhorky je v druhej polovici apríla. Sejeme do zakoreňovačov alebo malých črepníkov. Zhruba za 3 – 4 týždne môžeme otužilé rastliny vysádzať na záhon. 

Kedy sadiť uhorky do skleníka?

Uhorky sú veľmi teplomilné. Preto ich vysádzame aj do skleníka v čase, kedy je už vonku dostatočne teplo. Ideálny čas je preto začiatok apríla. V skleníku je možné pestovať uhorky počas celej sezóny. Nesmieme však zabudnúť na pravidelné vetranie a zavlažovanie. 

Prečo nekvitnú uhorky?

Primárnym dôvodom, býva absencia zaštipovania listov. Niektoré odrody totiž mávajú kvety iba v bočných výhonoch, ktoré sa nevytvoria bez toho, aby sa zastavil rast vrcholovej stonky. 

Čo sadiť k uhorkám?

Dobrými susedmi uhoriek je fazuľa, celer, cesnak, červená repa, a kapusta. Nemali by byť v blízkosti paradajok

Related Articles

Petržlen a jeho pestovanie.
Zelenina

Petržlen – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Petržlen. Väčšinou tvorí s mrkvou neodlučnú dvojicu. Svojou chuťou však výrazne zaostáva...

pestovanie mrkvy nie je vôbec náročné
Zelenina

Mrkva – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Mrkva patrí k obľúbeným druhom zeleniny. Je bohatá na provitamín A a...

pestovanie kukurice
Zelenina

Pestovanie kukurice Ako si dopestovať lahôdkovú či pukancovú kukuricu

Lahôdková kukurica patrí už dlhodobo k pochúťkam spojeným s letom. Na varenú...

polievanie záhrady
Ostatné nápadyOvocieZelenina

Zavlažovanie záhrady. Ako a kedy polievať zeleninu a ovocné stromy?

Polievanie záhrady je činnosť, bez ktorej sa zaobíde len máloktorý záhradkár. Pre...