Zelenina

Petržlen – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Petržlen a jeho pestovanie.

Petržlen. Väčšinou tvorí s mrkvou neodlučnú dvojicu. Svojou chuťou však výrazne zaostáva a preto sa najmä spracúva. Predovšetkým polievkam dokáže dodať jedinečnú chuť. Pestovanie petržlenu nie je vôbec náročné a svojimi nárokmi je veľmi blízke práve mrkve. Poďme sa preto pozrieť nato, ako správne sadiť či kedy vyberať petržlen zo zeme.

Petržlen rástol pôvodne iba v Stredomorí. Dnes je rozšírený po celom svete. Je cenný najmä vďaka vysokým obsahom provitamínu A, vitamínov B1, B2, C a ďalšími minerálnymi látkami. Ide o dvojročnú rastlinu z čeľade zelerovitej. Delíme ju na dva poddruhy – petržlen koreňový a petržlen vňaťový.

Z pestovateľského hľadiska nemá druhý z nich väčší význam. Stačí niekoľko rastlín, ktoré nás budú zásobiť vňaťou do polievky. 

Ako sadiť petržlen

Sadíme ho do hlbokých, humóznych pôd s dostatkom vápnika. Rastlina nemá rada čerstvý hnoj, ktorý by mohol spôsobovať hrdzavé škvrny na koreňoch. Pozor si treba dať na predplodiny. Nesadíme na také plochy, kde bola predchádzajúci rok mrkva, zeler alebo fenikel.

Petržlen sadíme skoro na jar (február/marec) do riadkov vzdialených od seba 15 cm do hĺbky 1 cm. Postupne môžeme dosádzať až júna. Pokiaľ chceme petržlen čo najskôr na jar, sadíme ho už októbri a novembri, kým zamrzne zem. V tomto prípade ho sadíme hlbšie na 2 cm.

Vegetačná doba petržlenu je v závislosti od odrody 190 – 210 dní. Až do vyklíčenia treba udržiavať pôdu vlhkú, aby sa odplavili látky spomaľujúce rast. Po vzídení jednotíme na 8 až 10 cm. 

Odporúča sa použiť ako značkovaciu rastlinu reďkovku. Tá vyklíči skôr ako petržlen a zamedzí tak prípadným škodám pri okopávaní. 

Kedy vyberať petržlen zo zeme

Petržlen vyberáme zo zeme podľa potreby v lete (ak sme sadili na jeseň). Pokiaľ plánujete ponechať si petržlen na zimné uskladnenie, máte dve možnosti. Buď počkať do prvých mrazov a vykopať rýľovacími vidlami petržlen. Druhá možnosť je nechať ho na záhone. Tam vydrží pokojne do jari. V tomto prípade ho však treba na jar alebo koncom zimy rýchlo vykopať, aby nezačal ísť do kvetu. 

Petržlen uskladňujeme podobne ako mrkvu, teda v bedničkách s vlhkým pieskom na chladnom mieste.

S čím sadiť petržlen

Dobrým spoločníkom petržlenu je cibuľa, reďkovka, paradajky. Ako prevencia chorôb sa odporúča používať výluh z cibuľových šupiek. 

Related Articles

pestovanie mrkvy nie je vôbec náročné
Zelenina

Mrkva – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Mrkva patrí k obľúbeným druhom zeleniny. Je bohatá na provitamín A a...

pestovanie kukurice
Zelenina

Pestovanie kukurice Ako si dopestovať lahôdkovú či pukancovú kukuricu

Lahôdková kukurica patrí už dlhodobo k pochúťkam spojeným s letom. Na varenú...

uhorky
Zelenina

Ako pestovať uhorky? Praktické rady kedy sadiť, zbierať či ako ich predpestovať

Uhorky. Druh zeleniny, ktorý v domácnosti nachádza široké uplatnenie. Dajú sa skvasiť,...

polievanie záhrady
Ostatné nápadyOvocieZelenina

Zavlažovanie záhrady. Ako a kedy polievať zeleninu a ovocné stromy?

Polievanie záhrady je činnosť, bez ktorej sa zaobíde len máloktorý záhradkár. Pre...