Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj nevýhody. K tým druhým môže v závislosti od konkrétneho pozemku patriť aj absencia kanalizačného systému. Avšak riešenie tejto nevýhody nemusí byť vôbec zložité.
Žumpa nie je nič zložité
Týmto jednoduchým a pritom spoľahlivým riešením sú žumpy Banská Bystrica. Sú v podstate bezúdržbové, treba ich len pravidelne nechať odčerpať. Vyrábajú sa z rôznych materiálov v rôznych prevedeniach, pričom najpredávanejšie sú betónové žumpy z vystuženého betónu. Ide o rokmi overené riešenie, ktoré bude skvelou voľbou v prípade, že budete stavať dom (alebo napríklad chatu) v oblasti, kde nie je kanalizácia.
Nejde o žiadnu zložitú konštrukciu. Okrem samotnej hranatej nádrže tvorí žumpu vrchná doska („základná“ je neprejazdová, ale je možné mať aj prejazdovú, ktorá znesie vyššie zaťaženie), komín a bezpečnostný poklop (betónový, prípadne liatinový). Užitočným doplnkom je v prípadne žúmp aj merač hladiny kvapaliny.
Dobre zvážte hlavne objem žumpy
Žumpa samozrejme musí byť hermeticky uzavretá a musí byť nepriepustná. Preto pri výbere žumpy uprednostňujte výrobcov, ktorí vám dokážu nepriepustnosť ich žúmp garantovať certifikátom nepriepustnosti. Nebudete sa tak musieť obávať o životnosť vašej žumpy.
Pri výbere žumpy je dôležité hlavne zvoliť si vhodný objem. Príliš malú žumpu by ste totižto museli nechať odčerpávať príliš často, čo by rozhodne nebolo príliš komfortné. Ak hovoríme o rodinnom dome s bežnou rodinou, ideálom sú žumpy s objemom 10 – 12 m3.
V takomto prípade sa o nejaký diskomfort báť nemusíte, bude to ako keby ste mali WC, umývadlá, atď. napojené na kanalizáciu. Frekvencia odčerpávania totižto nebude vôbec veľká a tak si väčšinu času nebudete ani uvedomovať, že vaše bydlisko nemá kanalizačný systém.
Zdroj obrázka:
Autor: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com