PR články

Chcete bazén do záhrady? Toto sú výhody a nevýhody jednotlivých typov

bazény do záhrady jednoducho patria

Na väčšine územia Slovenska to je tento rok zatiaľ taká zima – nezima. Nielenže za snehom musíme chodiť do hôr aj teploty a celkovo sychravé počasie pripomínajú skôr neskorú jeseň ako pravú zimu.

Splňte si konečne svoj sen o bazéne v záhrade

Ani sa preto nečudujeme, keď pri takomto nečase oveľa viac spomíname na leto a na radosti s nim spojené. A čo takto si toto nevábne počasie spríjemniť tým, že sa začnete pomaly pripravovať na leto? Napríklad tak, že si tento rok konečne splníte sen o bazéne na záhrade, nad ktorým vždy rozmýšľate, keď sa pri pití vašej obľúbenej gurmánskej kávy pozeráte cez okno na váš pozemok.

Samozrejme, bez ohľadu na to, že tohtoročná zima je zatiaľ nadpriemerne teplá, kúpanie sa vonku je ešte stále ďaleko. Ale začať môžete aspoň tým, že sa rozhodnete, aký typ bazéna si zaobstaráte. My vám skúsime pomôcť aspoň tak, že vám v stručnosti zhrnieme pre a proti troch typov bazénov, medzi ktorými máte na výber.

Nadzemné, zapustené a polozapustené bazény

Začneme nadzemnými bazénmi. Pochopiteľne ide o bazény, ktoré majú celú konštrukciu nad zemou. Patria sem gumové samonosné bazény a aj bazény s konštrukciou. Môžete ich umiestniť kamkoľvek na rovnú plochu (odporúčame však geotextilnú podložku proti pretrhnutiu), ich montáž je maximálne jednoduchá a to platí aj o údržbe. V neposlednom rade potešia priaznivou cenou. Treba však brať do úvahy, že ide o bazény s menšou hĺbkou a kratšou životnosťou. A ich dizajn nepôsobí na záhrade príliš luxusne.

Na opačnom póle sú zapustené bazény, ktoré dokonale splynú s okolitým terénom. Vyrábajú sa v laminátových, plastových, nerezových a betónových prevedeniach. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a na záhrade vyzerajú krásne a luxusne. Taktiež je možné k nim pridať rôzne „vychytávky“ ako napríklad protiprúd, či zastrešenie pre celoročné využívanie. Sú však náročné na realizáciu, na priestor a aj na údržbu. A ich cena je zo všetkých typov bazénov najvyššia.

Kompromisné riešenie predstavujú polozapustené bazény, pri ktorých je zapustená do zeme len ich časť. Vďaka tomu je možné ich umiestniť aj do svahovitého terénu a všade, kde nie je možné vykopať jamu pre zapustený bazén. V porovnaní s nadzemnými bazénmi majú zase výhodu v dlhšej životnosti. Okrem toho ponúkajú aj jednoduchý prístup do vody. Nevýhodou môže byť nutnosť terénnych úprav.

Zdroj obrázka:

Autor: Alliance Images / Shutterstock.com

Related Articles

kosačka
PR články

Pripravte sa na prvé kosenie s predstihom

Každý má skúsenosť s tým, že nie je dobré nechávať veci na...

agrotextilia
PR články

Podľa čoho si vybrať najvhodnejšiu agrotextíliu?

Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na...

zumpa
PR články

Chystáte sa stavať dom v lokalite bez kanalizácie? S dobrou žumpou nie je problém

Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj...

ako si vybrať kosačku do záhrady?
PR články

Ako si vybrať benzínovú kosačku?

Medzi zástancami bývania na dedine v rodinnom dome a mestského života v...