Zelenina

Pestovanie kukurice Ako si dopestovať lahôdkovú či pukancovú kukuricu

pestovanie kukurice

Lahôdková kukurica patrí už dlhodobo k pochúťkam spojeným s letom. Na varenú kukuricu narazíme na jarmokoch alebo kúpaliskách. Prečo si však nedopestovať túto starobylú plodinu aj na záhrade? Povieme si, ako zvládnuť celý proces od sadenie kukurice až po jej zber.

Kukurica, ako rastlina, má skutočne bohatú históriu. Jej latinský názov Zea mays, už mnohé napovedá. Pestovali ju už Mayovia a do Európy sa dostala v roku 1493. Na území dnešného Slovenska sa však objavila až v 17. storočí. 

V súčasnosti sa pestujú štyri formy kukurice – kukurica obyčajná, kukurica – konský zub, kukurica cukrová a kukurica pukancová. Prvé dve sa štandardne používajú ako potrava pre hospodárske zvieratá a na výrobu škrobu. Hoci tí skôr narodení by mohli namietať, že kým nebola rozšírená kukurica cukrová, varila sa na priamy konzum aj kukurica obyčajná. 

Hoci v nadpise spomíname primárne cukrovú a pukancovú kukuricu, nižšie uvedený postup pri výsadbe možno aplikovať aj na klasickú kŕmnu. 

Pestovanie kukurice v záhrade

Kukurica je ako plodina veľmi náročná na vysoký obsah humusu v pôde resp. živín ako takých. Preto je dobré na to myslieť už na jeseň a záhon, kde plánujeme kukuricu sadiť už na jeseň výdatne vyhnojiť kompostom.

Rastlinu štandardne nevysádzame samostatne, ale využívame jej vzrast na vytvorenie akéhosi vetrolamu pre rastliny, ktoré sú náchylné na vietor. Ako dobrý spoločník sa pri kukurici osvedčili uhorky, fazuľa, paradajky, cuketa, melón či na okraji záhonu so zemiakmi. 

Kedy sadiť kukuricu?

Pri výsadbe kukurice je dôležité myslieť na to, že najlepšie chutí čerstvá. Pri dlhšom skladovaní na zhoršuje jej chuť. Preto by ste mali výsadbu resp. druhové zloženie pozorne rozplánovať, aby sa nestalo, že zrazu budete mať veľkú úrodu, ktorú zjete alebo rozdáte a o týždeň budete na chuť kukurice iba spomínať. 

Tento problém sa dá odstrániť napríklad zadovážením si rôznych odrôd kukurice (skorá, stredne neskorá a pod.). Alebo môžete rozdeliť čas kedy sa seje kukurica tak, že tretinu zasadíte okolo 14. apríla, druhú tretinu koncom mesiaca a poslednú začiatkom mája. Tak ziskate zhruba mesiac a pol široké ono, kedy si budete môcť vychutnávať lahôdkovú kukuricu. 

Varená kukurica patrí k obľúbeným pochúťkam v lete

Ako sadiť kukuricu?

Výsev kukurice je pomerne jednoduchá záležitosť. Motykou vykopte jamku asi 6 cm hlbokú. Následne do nej vhoďte 3 – 4 semienka kukurice a prihrňte. Hneď po vysadení sa neodporúča rastlinku zavlažovať, nakoľko si pri nadbytku vlahy nevytvára poriadne korene a v neskoršom období môže vyschnúť. Posledné roky však býva apríl extrémne suchý a pôda tiež. Preto sa riaďte zdravým sedliackym rozumom. 

Kukuricu sadíme v spone 50 x 80 cm. Šírka sponu sa však môže líšiť, niektorí odporúčajú 20 X 70 cm alebo 40 x 50 cm. Záleží teda na vás, ktorý spon si vyberiete.

Po vyklíčení, keď sa objavia prvé dva tri pravé listy, slabšiu rastlinku odstránime. V rovnakom čase je dobré okolie kukurice zamulčovať napríklad kompostom, ktorý bude rastline postupne dodávať živiny. Kukuricu treba polievať najmä v období 10 dní pred kvitnutím, 10 dní po odkvitnutí a v období, kedy sa nalieva zrno. 

S čím sadiť kukuricu?

Kukurica sa veľmi dobre znáša s paradajkami, uhorkami, tekvicami, fazuľou, zemiakmi a hlávkovým šalátom. Naopak nevhodné je sadiť kukuricu pri zeler a červenú repu.

Kedy sa zbiera kukurica?

Cukrovú kukuricu zbierame v konzumnej zrelosti, čo je zvyčajne 100 dní od sejby. Zrná v klasoch by mali byť žlté a šťavnaté. Poznať sa to dá aj podľa vlásočníc na klasoch, ktoré začínajú vädnúť a tmavnúť. 

Pukancovú či klasickú kŕmnu kukuricu je potrebné nechať dozrieť do plnej zrelosti. Preto sa zberá až na jeseň, kedy celá rastlina zožltne. 

Related Articles

Petržlen a jeho pestovanie.
Zelenina

Petržlen – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Petržlen. Väčšinou tvorí s mrkvou neodlučnú dvojicu. Svojou chuťou však výrazne zaostáva...

pestovanie mrkvy nie je vôbec náročné
Zelenina

Mrkva – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Mrkva patrí k obľúbeným druhom zeleniny. Je bohatá na provitamín A a...

uhorky
Zelenina

Ako pestovať uhorky? Praktické rady kedy sadiť, zbierať či ako ich predpestovať

Uhorky. Druh zeleniny, ktorý v domácnosti nachádza široké uplatnenie. Dajú sa skvasiť,...

polievanie záhrady
Ostatné nápadyOvocieZelenina

Zavlažovanie záhrady. Ako a kedy polievať zeleninu a ovocné stromy?

Polievanie záhrady je činnosť, bez ktorej sa zaobíde len máloktorý záhradkár. Pre...