PR články

Gardena akumulátorové čerpadlo do suda je užitočný pomocník moderného gazdu

akumulátorové čerpadlo

Dažďová voda je nepostrádateľnou pre každého záhradkára. Bez nej by len ťažko niečo dopestoval. Aj preto je dôležité zrážkovú vodu zachytávať vše možným spôsobom. Dostať ju zo nádob na dažďovú vodu však môže byť problém. Našťastie je tu riešenie v podobe praktického čerpadla do sudu. 

Naša záhrada sa nachádza uprostred pustnúcich viníc. Ide o vyprahlý kopec so skalnatým podložím, takže tam nie je žiadna studňa a ani elektrina. Vodu na polievanie tam je potrebné prácne priniesť z prameňa alebo zachytením dažďovej vody. Štandardne vodu nosíme v 50 litrových uzatvárateľných sudoch. Každú kvapku vody je však nutné “nakýblovať”. 

Preto som sa veľmi potešil, keď som narazil na súťaž spoločnosti Gardena. Ponúkali akumulátorové čerpadlo do sudu (verzia na okamžité použitie) a 10 metrovú hadicu k tomu. Na moju veľkú radosť som patril medzi tých pár štastlivcov, ktorých si vybrali. Hneď som sa teda pustil do testovania.

Prvé skúšky akumulátorového čerpadla do sudu

Prvý test prebiehal priamo na prameni. Plánoval som, že pomocou čerpadla napustím sudy, zatiaľ čo ja budem mať založené ruky. Môj plán však zlyhal. Ukázalo sa, že na také prečerpávanie, aké som si predstavoval, čerpadlo jendoducho nie je. Maximálna čerpacia kapacita čerpadla je 2000l/h. 

Prvé pokusy s čerpadlom

Ja som však bol zrejme príliš netrpezlivý. Podľa mojich testov je čerpadlo schopné napustiť 50l sud za zhruba 3 min. Či je to veľa alebo málo, to už nechám na vás. V každom prípade som po prvom sude nechal čerpadlo tak a opäť “kýbloval”.

Jeho užitočnosť sa však ukázala vtedy, keď som čerpadlo použil na to, na čo je určené. Na čerpanie vody zo sudov. Bez akéhokoľvek zaujatia musím povedať, že šlo výborne. Čerpadlo vytvorilo optimálny tlak na polievanie prakticky čohokoľvek či už to boli jahody, cibuľa alebo hrach. 

To, čo by som musel namáhavo polievať krhlou som vďaka čerpadlu, hadici a priloženej postrekovacej hlavici hravo zvládol za krátky čas. 

Technické parametre čerpadla

Čerpadlo do sudu dokáže vytvoriť tlak 2 bary. Prietok sa dá regulovať v troch úrovniach. Keď je čerpadlo spustené, tri led diódy zároveň signalizujú stav nabitia batérie. Priložená batéria má kapacitu 2,5 Ah. Pri maximálnom prietoku vydrží 18, pri najslabšom až 65 minút. Na prvý pohľad sa to môže zdať málo, no čerpadlo je neskutočný pomocník a za 10 – 15 minút hravo na komplet polejete štandardnú záhradu. 

Batéria je z rady aliancie POWER FOR ALL a tak by mala byť kompatibilná nie len s akumulátorovými náradiami od Gardeny, ale aj ďalšími náradiami od iných značiek (pre nás je azda najviac zaujímavá značka Bosch). Treba však dodať, že nová batéria z tejto aliancie je o čosi drahšia, ako v prípade iných značiek. 

Čerpanie vody zo sudu pomocou akumulátorového čerpadla Gardena

Akumulátorové čerpadlo má poistku proti chodu na sucho, takže sa vám nestane, že by čerpadlo zhorelo pri nedostatku vody. Veľmi šikovne je vymyslený filter na zachytávanie nečistôt. Myslím, že toto pozná každý. Nech robíte čo chcete, vždy sa do sudu s dažďovou vodou dostane nejaký ten list zo stromov. 

Čerpadlo tiež obsahuje funkciu časovača (5,10,15 minút), ktorú som však nevyužil. Ideálna je napríklad v prípade, že chcete dlhší čas polievať nejaký kúsok záhrady. 

Celé čerpadlo je v podstate tvorené dvoma časťami. Jednou je samotné čerpadlo s teleskopicky nastaviteľnou rúrkou, ktorá je zakončená zahnutím. To má primárne slúžiť na zaháknutie čerpadla na okraj sudu. Tu by som uprednostnil, keby bola rúrka o niečo dlhšia. Po vysunutí meria zhruba 60 cm. Preto ak chcete dosiahnuť na dno sudu, musíte čerpadlo tak či tak utopiť. 

Tlak vody je dostatočný na polievanie všetkých druhov rastlín v záhrade

Druhú časť tvorí krabička do ktorej sa vkladá batéria a ktorá obsahuje aj riadiacu elektroniku. Obidve časti sú spolu spojené dvojmetrovým káblom a pekne do seba zapadajú čím vytvárajú kompaktný celok. Krabička však nedrží pevne na tele čerpadla pevne a pri neopatrnej manipulácii zvykne vypadnúť.

Dôležité upozornenie. Krabička nie je vodotesná a teda sa nemôže dostať do kontaktu s vodou. 

Záverečný verdikt alebo plusy a mínusy

Ako sa spomína v názve tejto recenzie, akumulátorové čerpadlo od firmy Gardena je užitočný pomocník moderného gazdu. Je ideálny všade tam, kde nemáte elektrinu alebo sa vám nechce naťahovať kábel pre klasické čerpadlo, prípadne už vás nebaví nosiť krhly s vodou. 

Za benefity považujem najmä jeho výkon, skladnosť, nízku váhu a praktickosť. Medzi negatíva patrí vyššie spomínaná tendencia vypadávania krabičky s baterkou, kratšia teleskopická rúrka a pomerne drahá náhradná batéria.

Niekto si povie, že ide o zbytočnú technologickú vychytávku. Popravde, aj ja som si to spočiatku myslel. Keď však máte raz dva poliatu záhradu, prakticky bez námahy a len vďaka tomuto drobnému čerpadlu, nadobudnete pocit, ktorý je na nezaplatenie. 

Related Articles

kosačka
PR články

Pripravte sa na prvé kosenie s predstihom

Každý má skúsenosť s tým, že nie je dobré nechávať veci na...

agrotextilia
PR články

Podľa čoho si vybrať najvhodnejšiu agrotextíliu?

Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na...

zumpa
PR články

Chystáte sa stavať dom v lokalite bez kanalizácie? S dobrou žumpou nie je problém

Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj...

bazény do záhrady jednoducho patria
PR články

Chcete bazén do záhrady? Toto sú výhody a nevýhody jednotlivých typov

Na väčšine územia Slovenska to je tento rok zatiaľ taká zima –...