Ovocie

Pestovanie jahôd – vďaka týmto radám budete mať bohatú úrodu

Pestovanie jahôd
Pestovanie jahody

Jahody. Patria medzi prvé ovocie, ktoré dozrieva v našich záhradách. Sú chutné, zdravé a navyše dopestovať ich nie je žiadna veda. Stačí sa držať niekoľkých základných rád. 

V tomto článku sa pokúsime priblížiť všetky podstatné informácie o pestovaní jahôd. Spomenieme teda napríklad:

  • sadenie jahôd
  • hnojenie jahôd
  • mulčovanie jahôd
  • s čím sadiť jahody 
  • ako rozmnožovať jahody

Kde pestovať jahody

Jahody rastú takmer kdekoľvek. Pre svoj rast a úrodnosť vyžadujú veľa svetla a podľa toho im treba vyberať aj miesto na pestovanie. Pokiaľ nemáte v záhrade miesto, kde by na ne celý deň svietilo slnko, nevadí. Zvládnu aj občasné zatienenie. 

Dôležité sú tiež pôdne podmienky. Pestovanie jahôd vyžaduje ľahkú humóznu pôdu s mierne kyslou pôdnou reakciou (5,5 – 6,5 pH). Zvládne však aj pôdy neutrálne alebo mierne zásadité. Hladina spodnej vody by nemala byť vyššia než 50 cm. 

Sadenie jahôd

Jahody môžeme sadiť v dvoch termínoch – na jar a koncom leta resp. na jeseň. Odporúča sa práve druhý termín, teda august poťažmo september. Vysadená rastlina stihne ešte pred zimou poriadne zakoreniť a na ďalší rok sa vám odvďačí peknou úrodou. Pokiaľ chcete vysádzať jahody na jar, treba rátať s tým, že úroda nebude až taká veľká. 

Plánované sadenie jahôd by sme si mali dostatočne včas premyslieť. Miesto, kde chceme jahody pestovať je potrebné vhodne pripraviť. Na plánovanom jahodovisku môžeme ako predplodinu pestovať skoré zemiaky, ktoré zanechajú pôdu dobre prepracovanú. 

Po zbere úrody zemiakov je potrebné pôdu dostatočne vyhnojiť zapracovaním uležaného maštaľného (konského) hnoja v dávke 4 – 6 kg na 1m2. Pozor, jahody zle znášajú čerstvý hnoj. Prípadne môžeme použiť vyzretý kompost v dávke 6-8kg na 1m2. Následne zamulčujeme lístím alebo iným mulčovacím materiálom. 

Existuje niekoľko sponov pestovania jahôd. Väčšinou sa jahody sadia v riadkoch v 30 cm vzdialenostiach od seba, pričom riadky sú vzdialené od seba 50 – 60 cm. 

Jahodám sa dobre darí aj v mulči tvorenom štiepkou. Musí ísť však o štiepku z listnatého dreva. Tá neprekysľuje pôdu.

Pokiaľ to okolnosti umožňujú na sadenie jahôd si vyberieme zamračený deň skoro ráno alebo v podvečer. Pri sadení vykopeme menšiu jamku, tak, aby do nej vošla celá koreňová sústava sadenice. Korene skrátime zhruba o ⅓, aby sme tak podporili ich rýchly rast. Na spodok pridáme kompost. Jahody sadíme tak, aby srdiečko bolo na úrovni povrchu pôdy. Príliš utopené sadenice zahnívajú, plytko zasadené usychajú. 

Po vysadení sadenice zalejeme a mulčujeme. Tým sa udržuje potrebná vlhkosť v pôde a zabraňuje sa rastu burín. Na jar resp. pred dozrievaním jahôd je dobré túto vrstvu mulču doplniť, čím sa zabráni kontaktu plodov s pôdou. Jahody tak nebudú toľko plesnivieť. 

Starostlivosť o jahody počas roka

Na jar je potrebné okrem doplnenia mulču čím skôr odstrániť suché listy a prihnojiť napríklad výkvasom zo žihľavy na podporu tvorby listov a kvetov. 

Jahody sú náročné na vlahu. Preto je dôležité ich zalievať najmä v období dozrievania plodov a po zbere úrody, kedy sa vytvárajú kvetné očká na ďalší rok. Polievať treba ráno ku koreňom rastliny. Odporúča sa použiť zhruba 20 litrov vody na 1m2. Večerné polievanie podporuje rozvoj hubových chorôb a privoláva nežiadúce slimáky. 

Po zbere úrody je potrebné rastliny opäť dobre pohnojiť kompostom a odstrániť suché a choré listy. 

Na jeseň začína rastlina vytvárať odnože. Pokiaľ ich nechceme využiť na rozmnožovanie jahody, je potrebné tieto výhonky odstraňovať. Oslabujú rastlinu a hlavne prehusťujú výsadbu. Na odstránenie môžeme použiť nôž alebo nožnice, keď odnože jednoducho odrežeme (odstrihneme) a dáme ich do kompostu. 

Pestovať jahody môžeme na jednom mieste 3 roky. Potom prestarnutá rastlina znižuje svoju produkciu. Zároveň hrozí zvýšenie výskytu rôznych škodcov. Preto by mali jahodoviská pravidelne obmieňať a pokiaľ nechceme sadenice kupovať, tak ich aj množiť. 

Rozmnožovanie jahôd 

Rozmnožovanie jahôd je pomerne jednoduché vďaka tomu, že rastlina vytvára odnože. Tie stačí od konca júna jednoducho odrezať od materskej rastliny a presadiť ich na dočasné políčko s dobre humóznou pôdov. V tomto prípade ich dočasne sadíme v spone 10 x 10 cm. Neskôr v auguste ich podľa vyššie zmieneného návodu sadíme na nové políčko. Poprípade ich môžeme sadiť už priamo na nové jahodovisko.

Pri presádzaní sa odporúča miesto, kde jahoda korení dobre poliať, aby sa na korene nelepila aj hlina. Tým sa zabráni vysychaniu koreňov a rastlinka sa lepšie ujme. 

Jahody je dobré sadiť v kombinácii s inými rastlinami.

S čím sadiť jahody?

Hoci jahody obľubujú maximálne množstvo svetla, nezaškodí ich pestovať v zmiešanej kultúre. Treba však pamätať na to, že takto ich bude potrebné častejšie polievať. Na druhú stranu znížime rizko napadnutia jahôd nejakým škodcom. 

Jahody je možné pestovať s:

  • cesnakom
  • hlávkovým šalátom
  • pórom
  • kríčkovou fazuľou
  • reďkovkou
  • špenátom
  • borákom

Naopak neodporúča sa pestovať v blízkosti hlúbovej zeleniny. 

Prečítajte si tiež kompletný návod čo s čím sadiť

Škodcovia jahôd

Aj jahody majú svojich odvekých nepriateľov. Jedným z nich je pleseň sivá, ktorá napáda najmä plody, no pri väčšom rozšírení dokáže zničiť celú rastlinu. Ochranou proti tejto pliage môže byť práve mulčovanie pôdy, výber vhodných odrôd, bio postreky z prasličky a žihľavy. V prípade výskytu nákazy je potrebné napadnuté časti odstrániť. 

Medzi častých škodcov jahôd patrí aj háďatko, na ktoré platí pestovanie aksamientniku a nechtíku. Obe rastliny obsahujú vo svojich koreňoch jed, ktorým háďatká usmrcujú. Aj ďalších škodcov akými sú larvy chrústov alebo roztoče vieme od jahôd odohnať pestovaním v zmiešaných kultúrach s cesnakom, pórom alebo cibuľou. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...