PR články

Záhrada podľa Feng Shui: vyšperkujte si ju podľa starého čínskeho učenia

Záhrada je pre jej majiteľov oázou pokoja a zdrojom pozitívnej energie

Záhrada je pre jej majiteľov oázou pokoja a zdrojom pozitívnej energie. Staré čínske umenie feng shui hovorí o tom, že to, ako ju upravíte a čo všetko do nej uložíte ovplyvňuje vás, aj všetkých jej užívateľov. Vytvorte si záhradu podľa feng shuj a vneste harmóniu a rovnováhu aj do svojho života. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako na to.

Vaše malé zelené kráľovstvo

Milovníci záhrad vedia, že dobre sa v záhrade musia cítiť predovšetkým oni a ich najbližší. Prispôsobte ju svojim potrebám a feng shui vám pomôže vytvoriť správnu harmóniu s prostredím, v ktorom sa pohybujete. Toto staré čínske umenie je známe viac ako 6000 rokov a stále vzbudzuje veľký záujem. Záhrada nás spája s prírodou. Snažme sa z nej vyťažiť maximum.

Umenie feng shui neurčuje, ktoré druhy rastlín máte v záhrade použiť. Pomáha určiť, kde vysadiť aké rastliny a ako ich čo najlepšie usporiadať. Energiu čchi ovplyvňujú najmä ich tvary a farby. Ich výber prispôsobte veľkosti a štýlu záhrady. Rastliny nakombinujte tak, aby boli aktívne po celý rok. Stromy, voľné trávnaté priestranstvo, trvalky, bylinky a okrasné kríky by ani malej záhrade nemali chýbať.

Stromy, voľné trávnaté priestranstvo, trvalky, bylinky a okrasné kríky by ani malej záhrade nemali chýbať

Dovoľte energiám správne prúdiť

Prúdeniu životnej energii čchi sa nedá zabrániť. Feng shui usmerňuje pozitívnu a negatívnu energiu tak, aby ľudia svoj život prežili v dokonalej harmónii. Energiu čchi má aj vaša záhrada. Keď jej v prirodzenom prúdení niečo bráni, priestor stagnuje a necítite sa v ňom tak dobre, ako by ste chceli.
Po kľukatom chodníku k rovnováhe

Najvhodnejším tvarom je pre záhradu štvorec alebo mierne predĺžený obdĺžnik. Pravidelné tvary. Rovnými chodníkmi prúdi energia rýchlo. Od domu k bránke by mal viesť kľukatý chodník, aby ste mali dostatok energie ráno aj večer. Práve ste si predstavili ten svoj. Dokonale rovný. Narušte jeho dokonalosť črepníkmi s kvetmi po každej strane. Potrebná energia sa u vás zdrží dlhšie.

Nenechajte ich zívať prázdnotou

Veľké a prázdne múry domu pôsobia skľučujúco. Ozdobte ich. Strom života do feng shui koncepcie záhrady dokonale zapadne. Predstavuje životnú silu a nesmrteľnosť. Cez korene v zemi a kmeň s do všetkých strán rozkonárenými vetvičkami k vám prenesie vesmírnu energiu.

Obraz na stenu s motívom stromu života predstavuje životnú silu a nesmrteľnosť

Sila piatich elementov

Optimálnu čchi vytvára harmónia jinových a jangových prvkov. Do rovnováhy ich dostanete správnym použitím tvarov, materiálov a farieb, ktoré vychádzajú z teórie piatich elementov. Päť elementov tvorí voda, oheň, kov, drevo a zem. Do záhrady ich umiestnite všetky. Keď jeden prvok chýba alebo prevláda, môžu nastať problémy.

Voda

Je modrá alebo čierna. Symbolizujú ju nepravidelné a vlnité tvary. Fontána, či jazierko sa bude v záhrade pekne vynímať. Energia utečie, keď bude voda prúdiť príliš rýchlo. Pozor na to. Voda je symbolom bohatstva a je ideálnym zberačom energie čchi.

Voda je symbolom bohatstva a je ideálnym zberačom energie čchi

Oheň

Oranžová až červená farba je pre tento element tá pravá. Reprezentujú ho ostré a špicaté tvary. Do záhrady vám tento element pomôžu vniesť aj červené kvety alebo kvety so špicatými listami, ktoré na pohľad pripomínajú plápolajúci oheň a sviečky.

Kov

Pri tomto elemente vsaďte na farby kovu. Sivú, bronzovú, medenú, a zlatú. Symbolizuje ho aj biela. Kov prezentuje presnosť a precíznosť, v záhrade pritiahne energiu rastu.

Drevo

S drevom sa v záhrade počíta automaticky. Symbolizujú ho všetky prírodné odtiene, vrátane zelenej v každom jej odtieni. Podieľa sa na vytváraní energie rastu, vitality a motivácie. Stromy a kríky sa určite nájdu v každej záhrade. Aj tej vašej.

Zem

Dostať do záhrady elementy zeme nie je nič náročné. V záhrade je zeme viac ako dosť. Kameňov a hliny tiež. Zem je stabilita. Vzbudzuje pocit zázemia, rovnováhy a bezpečia.

Korytnačka, drak, tiger a fénix

Rovnováhu v záhrade chránia nebeské (magické) zvieratá. Korytnačka, drak, tiger a fénix. Nejde o spomínané zvieratá v pravom zmysle. Korytnačka zabezpečuje ochranu, bezpečie, stabilitu a pokoj. Pozemok uzatvorte mohutným plotom či stromami. Cez ich pancier nič zlé neprenikne.

Drak prinesie šťastie a blahobyt. Postavte sa k domu chrbtom. Dračia časť záhrady je po vašej ľavej ruke. Nasaďte tam mierne vyvýšené rastliny a nízke kríky.

Tigra umiestnite na pravú stranu domu. Priťahuje nešťastie a agresivitu. Nemá to byť nič výrazné. Postačia nízke kríky. Drak na ľavej strane by mal byť o trochu vyššie ako tiger na pravej. Nech je v záhrade blahobytu a šťastia viac.

Pre fénixa vytvorte priestor v prednej časti pozemku. Je zdrojom radosti a uznania. Potrebuje voľnosť. Zabezpečí mu ju neoplotená a priestranná časť záhrady s trávnikom, kvetmi a malým jazierkom.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com a Dovido.sk

Related Articles

kosačka
PR články

Pripravte sa na prvé kosenie s predstihom

Každý má skúsenosť s tým, že nie je dobré nechávať veci na...

agrotextilia
PR články

Podľa čoho si vybrať najvhodnejšiu agrotextíliu?

Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na...

zumpa
PR články

Chystáte sa stavať dom v lokalite bez kanalizácie? S dobrou žumpou nie je problém

Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj...

bazény do záhrady jednoducho patria
PR články

Chcete bazén do záhrady? Toto sú výhody a nevýhody jednotlivých typov

Na väčšine územia Slovenska to je tento rok zatiaľ taká zima –...