Zelenina

Pestovanie cesnaku – tipy a triky

pestovanie cesnaku
pestovanie cesnaku

Cesnak je jedným z najčastejšie pestovaných druhov zeleniny v našich záhradách. Vďaka svojej nenáročnosti dáva už pri základnej starostlivosti pomerne stabilné úrody. Dnes sa pozrieme na to, ako zvládnuť pestovanie cesnaku.

Cesnak pochádza zo Strednej Ázie. Odtiaľ sa rozšíril do Stredomoria a neskôr aj k nám. V súčasnosti patrí medzi nepostrádateľný doplnok pri príprave mnohých jedál. Priemerná spotreba cesnaku je zhruba 1 kg na osobu. A to je pre naše zdravie len dobre. Cesnak obsahuje okrem vody bielkoviny a vitamíny. Vďaka prítomnosti látky zvanej alicín má antibiotické účinky. 

Najlepšie miesto na pestovanie cesnaku

Na pestovanie cesnaku sa hodia hlinitopiesčité pôdy s vysokým obsahom humusu a živín. Na príliš ťažkých a vlhkých pôdach trpí rastlina chorobami, na suchších pôdach je menší výnos. 

Kedy a ako sadiť cesnak?

Existujú jesenné odrody, ktoré sa sadia koncom septembra a jarné, ktoré vysádzame v marci, akonáhle to počasie dovolí. Inak cesnak sadíme rovnako do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené 20 – 30 cm. V riadku by vzdialenosť mala byť 8 – 12 cm, pričom cesnak sadíme do hĺbky 5 cm. 

Ešte pred výsadbou sa odporúča záhon, kde chcete cesnak pestovať, poriadne vyhnojiť. Najlepšou voľbou je v tomto prípade kompost, ktorý začiatkom septembra zapracujeme do pôdy. 

Aby sme predišli chorobám, nikdy nesadíme cesnak za sebou (najmenej 4 roky). Rovnako tak nesadíme cesnak po paradajkách, póre, cibuli alebo zemiakoch. 

Starostlivosť o cesnak počas roka

Počas vegetačného obdobia je potrebné udržiavať cesnakový záhon v nazaburinenom stave. Po vyklíčení z pôdy je preto dobré celý záhon zamulčovať. Ušetríte si tam čas okopávaním. V prípade suchšieho obdobia je dobré cesnak polievať. 

Zber cesnaku 

Pri pestovaní cesnaku je potrebné vybrať správny čas zberu. Na jar sadené cesnaky zvyknú dozrievať v auguste, tie jesenné koncom júla. Pri tzv. paličiakoch sa správny čas na zber prejavuje žltnutím listov a kvetných stoniek. U tzv. nepaličiakoch je to v momente, kedy vňať začína žltnúť a skláňať sa k zemi. 

Z pôdy vyberáme cesnak rýľom a necháme ho niekoľko dní preschnúť na slnku. Potom ho očistíme od zeminy, zviažeme do vencov a dosúšame pod strechou na suchom a vzdušnom mieste. 

S čím (ne)pestovať cesnak?

Najlepším spoločníkom cesnaku je napríklad:

  • ruže, tulipány, jahody, maliny, ovocné stromy, paradajky, červená repa, uhorky, mrkva

Nemali by sme ich však pestovať v blízkosti:

  • hlúbovej zeleniny, cibule, hrachu a tyčovej fazule

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

Petržlen a jeho pestovanie.
Zelenina

Petržlen – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Petržlen. Väčšinou tvorí s mrkvou neodlučnú dvojicu. Svojou chuťou však výrazne zaostáva...

pestovanie mrkvy nie je vôbec náročné
Zelenina

Mrkva – pestovanie, sadenie a ďalšie užitočné tipy

Mrkva patrí k obľúbeným druhom zeleniny. Je bohatá na provitamín A a...

pestovanie kukurice
Zelenina

Pestovanie kukurice Ako si dopestovať lahôdkovú či pukancovú kukuricu

Lahôdková kukurica patrí už dlhodobo k pochúťkam spojeným s letom. Na varenú...

uhorky
Zelenina

Ako pestovať uhorky? Praktické rady kedy sadiť, zbierať či ako ich predpestovať

Uhorky. Druh zeleniny, ktorý v domácnosti nachádza široké uplatnenie. Dajú sa skvasiť,...