Ovocie

Arónia čiernoplodá – pestovanie, sadenie a rez

arónia pestovanie
arónia pestovanie

Arónia čiernoplodá patrí do rodiny menej známych ovocných druhov. Za posledné roky nenáročnosť tejto rastliny a hlavne zdravotný význam plodov objavuje čoraz viac ľudí. Dostáva sa tak do čoraz väčšej pozornosti záhradkárov. Poďme sa pozrieť, ako ju správne pestovať. 

Arónia čiernoplodá pochádza pôvodom zo Severnej Ameriky. Odtiaľ sa rozšírila do Európy, u nás sa začala rozširovať v 70 tych rokoch 20. storočia. Vo voľnej prírode rastie ako strom, menej často ako ker. Okrem Arónie čiernoplodej sú v rode arónia ešte dva druhy – Arónia jahodovolistá a Aronia prunifolia. 

Rastlina v sebe kombinuje okrasnú aj úžitkovú funkciu. Listy Arónie sa na jeseň sfarbujú do karmínovočervenej farby. 

Kde sadiť Aróniu čiernoplodú?

Rastlina je veľmi nenáročná a prispôsobivá. Na Slovensku ju môžeme pestovať od nížin až po vyššie polohy (do 1000 m.n.m.). Dokáže rásť vo všetkých druhoch pôd. Zvládne dokona aj ílovité pôdy, no v tých slabo rastie a málo plodí. Ideálne sú stredne ťažké hlinité pôdy s dostatkom humusu a mierne kyslou pôdnou reakciou. Arónia vyžaduje slnečnú polohu, no zvládne aj polotieň. 

Pestovanie Arónie je výhodné aj z toho dôvodu, rastlina dobre znáša zimné mrazy až do -40 ⁰C. Podobne kvitne až v máji, takže ju obchádzajú neskoré jarné mrazíky. 

Príprava pred výsadbou Arónie čiernoplodej 

Vďaka nenáročnosti Arónie nie je potrebné robiť zložité prípravy pred výsadbou. Stačí miesto, kde bude rastlina rásť zbaviť trvácich burín. V neskoršom období vyplievanie nebude možné, nakoľko Arónia plytko korení.  Niektorí zahradkári odporúčajú aspoň dva týždne pred výsadbou zapracovať do zeme 2 kg kompostu. 

Ja tento krok vynechávam a kompost dávam až pri výsadbe. 

Ako sadiť Aróniu veľkoplodú?

Pri nákupe v záhradkárstve alebo v ovocnej škôlke vyberáme dobre vyvinuté rastliny. Mali by mať výšku aspoň 50 cm. Aróniu je možné pestovať ako krík alebo v tvare stromčeka. V prvom prípade je potrebné dodržať spon výsadby 2,5×2,5 m. Pri stromčekovej forme by tento spon mal byť o niečo väčší (5×4 m)

Arónia čiernoplodá je samoopelivá, preto nám na záhrade vystačí aj jedna rastlina. 

Rastlinu sadíme do náležite veľkej jamy. Pri výsadbe arónie by sme mali pridať na spodok jamy aspoň 1 kg kompostu. Nezabudnite ho však dobre premiešať so zeminou. Sadenicu pri výsadbe sadíme o asi 5 cm hlbšie, než rástla v ovocnej škôlke. Strih Arónie nie je potrebný, odstraňujeme len slabo vyvinuté výhonky. 

Ideálny čas na výsadbu je jeseň po opadnutí listov alebo skorá jar. Po zasadení polejeme a zamulčujeme najlepšie štiepkou v 5-10 cm vrstve. 

Arónia a starostlivosť o rastlinu v priebehu roka

Pestovanie Arónie si nevyžaduje špeciálne zásahy v priebehu roka. Okolie rastliny je potrebné udržať bez buriny. Okopávanie je prísne zakázané! Arónia veľmi plytko korení. V prípade dlhotrvajúceho sucha je dôležité rastlinu pravidelne polievať. Na kvalitných pôdach nie je potrebné rastlinu hnojiť. Ak budete používať mulč, bude on dodávať živiny rastline. 

Arónia nepotrebuje špeciálny rez. Odstraňujeme iba choré, suché alebo prehusťujúce konáriky. 

Arónia plní na záhrade aj estetickú funkciu.

Arónia plody a zber

Plody Arónie dozrievajú naraz. Majú modročiernu až čiernu farbu. Z úrody sa môžeme tešiť zhruba od polovice septembra. Do plnej rodivosti vstupuje Arónia okolo piateho roku od výsadby, kedy na nej dozreje zhruba 5-8 kg plodov. Zber prebieha ručne odtrhávaním alebo odstrihávaním plodov. 

Na jeseň zvyknú úrodu poškodzovať škorce a drozdy. Treba preto zvoliť náležitú ochranu. 

Využitie plodov Arónie je široké. Dajú sa z nich vyrábať šťavy, sirupy, kompóty. Je ich možné tiež sušiť. Na priamu konzumáciu si treba vybrať správnu odrodu. Najmä pri starších odrodách býva chuť trpká a horká. 

Aké odrody arónie si pýtať v zahradkárstve?

V ovocných škôlkach a zahradkárstvách sú dostupné najmä dve základné odrody:

  • Nero – ide o staršiu odrodu vyšľachtenú v Československu. Dorastá do výšky 1,7 m. Plody sú v čerstvom stave horké a trpké. Dajú sa však spracovať na sirupy, kompóty a pod. 
  • Viking – novšia odroda, ktorá má väčšie a chutnejšie plody. Dorastá do výšky 2 m. Vytvára tak väčšie, guľatejšie kríky. Plody sa dajú opäť spracovať do širokého spektra výrobkov. 

Zdroj obrázkov: pexels.com

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...