Ovocie

Josta – pestovanie, rez, sadenie

josta
josta

Josta. Tento kríženec čiernej ríbezle a egreša nepatrí medzi rozšírený druh ovocia v našich záhradách. A to je škoda. Táto rastlina je veľmi nenáročná, odolná voči chorobám a pri základnej starostlivosti dáva pravidelnú úrodu. Poďme sa preto pozrieť, ako si takú jostu vypestovať doma na záhrade. 

Hoci je josta kríženec čiernej ríbezle a egreša, viac pobrala práve z prvého druhu drobného ovocia. Týka sa to nielen chuti, ale aj nárokov na pôdu a starostlivosť o samotnú rastlinu. 

Josta – základné kroky pri pestovaní a sadení

  • Jostu sadíme na slnečné stanovisko do hlinitej až hlinitopiesčitej pôdy
  • Pred výsadbou odburiníme pozemok a pridáme kompost ako hnojivo
  • Jostu vysádzame na jeseň alebo skoro na jar
  • Zasadíme rastlinu, polejeme a zamulčujeme
  • Sadíme vždy aspoň dve rastliny pre opelenie
  • Počas roka pravidelne polievame a vo vhodnom termíne striháme

Kde sadiť jostu?

Josta vyžaduje slnečné stanovisko. Vydrží aj polotieň, no v takom prípade plody zle dozrievajú. Pôda by mala byť hlinitá až hlinito piesčitá, na ťažších pôdach zle rastie. 

Príprava pôdy pred sadením josty

Miesto, kde chcete sadiť jostu je potrebné odburiniť. Pýr a podobne hlboko koreniace buriny môžu spomaľovať rast josty. Potom je dôležité pôdu vyhnojiť 2-3 kg kompostu na 1m2, najlepšie 2 týždne pred samotným sadením.

Kedy sadiť jostu?

Josta sa najlepšie ujíma pri jesennom sadení. Rastlina má k dispozícii dostatok jesenných dažďov a zimnej vlahy, aby si vytvorila poriadnu koreňovú sústavu. V prípade potreby je možné sadiť jostu aj koncom zimy alebo začiatkom jari.  

Josta – sadenie

Sadenicu josty sadíme do jám s rozmermi zhruba 30x30x30cm. Pri výsadbe skrátime korene zhruba o ⅓, čím podporíme rozvoj koreňovej sústavy v zemi. Nadzemnú časť taktiež zakrátime a necháme zhruba 3-5 výhonkov. Tie taktiež skrátime na 2-3 očká. Všetky zvyšné letorasty odstránime. 

Po zasadení rastlinu poriadne polejeme a zamulčujeme. 

Pri výsadbe je potrebné rátať s tým, že jostu sadíme vždy aspoň vo dvojici, aby sa rastliny lepšie opelovali. Keďže tento kríženec bujne rastie, vysádzame sadenice na vzdialenosť aspoň 1,5 od seba. 

Starostlivosť o jostu počas roka

V priebehu roka je potrebné jostu pravidelne zalievať, najmä v období pred rozkvitnutím a krátko po odkvitnutí. Netreba zabúdať ani na pravidelné doplňovanie mulču, hnojenie kompostom raz do roka (zhruba 2 kg na 1m2) a vo vhodný termín aj stihanie josty. 

Josta a strih

Josta, podobne ako ostatné kríky drobného ovocia, vyžaduje pravidelný strih. V prvých rokoch od výsadby robíme výchovný rez, aby sme získali silný a stabilný krík. V neskorších rokoch pristupujeme k udržiavaciemu rezu a tiež zmladzujúcemu. 

Ak hľadáte presnejší návod na rez josty, môžete vychádzať z postupu strihania ríbezlí. 

Množenie josty

Množenie josty je pomerne jednoduché. Robíme ho odrezkami z vyvinutých letorastov na jeseň alebo jar. Odstrihnutý letorast skrátime na zhruba 15 cm a pod uhlom 45° zasadíme do pôdy tak, že jedno očko bude nad úrovňou terénu. 

Ochrana pred škodcami a chorobami

Josta pomerne dobre odoláva chorobám a škodcom. Najväčším trápiteľom budú zrejme vošky, ktoré by však nemali kríku významnejšie ublížiť. Pri silnom tlaku môžeme odstrihnúť napadnuté časti alebo použiť niektorý z bio postrekov na vošky. 

Josta zber 

Josta zvykne dozrievať začiatkom júla. Jej plody sa hodia na priamu konzumáciu, ale môžeme ich aj zavárať alebo z nich robiť sirupy či lekváre. Väčší krík vie priniesť úrodu až 10 kg plodov. 

Bol pre vás tento článok užitočný? Podeľte sa s ním s vašimi známymi. 

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...