Ovocie

Pestovanie malín zvládne úplne každý, stačí sa držať týchto rád

pestovanie malín
maliny pestovanie

Pestovanie malín nie je raketová veda. Popravde, porastú aj samy. Pokiaľ však chceme bohatú úrodu chutných plodov, bez našej pravidelnej starostlivosti to nepôjde. 

Maliny patria do rovnakého rodu ako ostružina (černica) – Rubus. Rozdeľujeme ich podľa botanického pôvodu na maliny červenoplodé, čiernoplodé a purpurové. 

Kde sadiť maliny?

Maliny neznášajú zatienenie. Ideálna poloha je južná, juhozápadná alebo juhovýchodná expozícia. Maliny pomerne neskoro kvitnú, takže sa môžu sadiť aj na miesta, kde hrozia neskoré jarné mrazy. 

Čo sa týka pôdnej reakcie, tak tá by mala byť mierne kyselá v rozmedzí 5,6 – 6,5 pH. Na pestovanie malín je najvhodnejšia hlinitá až hlinitopieščitá pôda. Porastú však aj na ťažkých pôdach. 

Príprava pôdy pred sadením malín

Pred sadením malín by sme mali malinovisko poriadne pripraviť. Rastlina totiž bude rásť na jednom mieste vyše 10 rokov. Preto by mala mať dostatok živín v pôde. Odporúča sa na budúcom malinovisku najskôr zasadiť skoré zemiaky. Následne po zbere zasiať hrach, ktorého byle sa na jeseň zapravia do pôdy. 

Pokiaľ nechcete tento proces absolvovať, nemusíte. Dôležité je však budúce malinovisko dôkladne prekypriť a zbaviť ho vytrvalých burín (pýr). 

Zároveň je potrebné pridať 3-4 kg vyzretého maštaľného hnoja alebo kompostu na 1m2. K sadeniu pristúpime zhruba po 2 – 3 týždňoch.  

Sadenie malín

Maliny sadíme na jeseň. Stačí vykopať rýľom jamu dostatočne veľkú na to, aby sa do nej vošla sadenica aj s koreňovou sústavou. Maliny sadíme o čosi hlbšie než boli v ovocnej škôlke. Pri výsadbe skrátime nadzemnú časť na zhruba 20 cm dĺžku. Korene skracujeme iba ak sú príliš dlhé. 

Po zasadení by sme nemali zabudnúť rastliny poliať a zamulčovať (slama, seno, štiepka)

Spôsobov pestovania malín je hneď niekoľko. 

  • pásová výsadba – maliny sadíme v páse 50 – 80 cm od seba. O dva až tri roky postupným odnožovaním vytvorí malinovisko súvislý pás, ktorého šírku si sami regulujeme. Pre tento spôsob výsadby sa odporúča vyberať sorty so vzpriameným rastom.
  • pestovanie pri koloch – pri tomto spôsobe pestovania sa maliny sadia v spone 200x100cm. Medzi sadenice sa zatlčie vždy kol. Následne sa na kríku vypestuje 6-7 výhonkov, ktoré sa vždy na polovicu vyväzujú k najbližšiemu kolu. Ostatné výhony sa včas odstraňujú.
  • pestovanie na jednoduchej drôtenke – na kôl sa pripevní drôt vo výške 80 – 120 cm. Tento spôsob sa hodí najmä pre poliehavé druhy malín. 
maliny pestovanie
Pravidelná starostlivosť o maliny môže priniesť aj takúto úrodu.

Starostlivosť o maliny v priebehu roka

V priebehu roka sa zväčša obmedzuje na polievanie najmä v období kvitnutia, nasadzovania a zrenia plodov, dopĺňanie vrstvy mulču a hnojenie. Odporúča sa pridávať na jeseň alebo jar 2 – 3 kg kompostu na 1m2. V prípade pestovania pri koloch alebo na drôtenke, je nutné maliny aj vyväzovať. Samozrejmosťou je aj rez malín. 

Kedy strihať maliny?

Maliny rodia na jednoročnom dreve. Režeme ich preto tak, aby materské rastliny každý rok vyhnali hrubé výhony. Maliny striháme dvakrát do roka. Na jar koncom februára, prípadne začiatkom marca. 1 m malinoviska vyberieme 5-6 najsilnejších jednoročných výhonov. Pri jedenkrát rodiacich odrodách sa skracujú sa tieto hlavné výhony až po prvý dobre vyvinutý púčik – zvyčajne ⅕ až ⅓. 

Pri tzv. remontantných odrodách sa odstraňujú vrcholové časti, ktoré ešte minulý rok priniesli úrodu. Reže sa krátko pod zarodeným vrcholom. Ostatné výhony odstránime. 

Druhý rez sa robí v lete. Po zbere úrody sa odstraňujú vyrodené výhonky, ktoré by zbytočne zahusťovali porast. Nechajú sa iba nové jednoročné výhonky, ktoré v budúcom roku budú nositeľom úrody. 

Ochrana malín pred škodcami a chorobami

Pri správnej starostlivosti by sme sa mali chorobám a škodcom vyhnúť. Môže sa však stať, že maliny napadnú niektoré hubové choroby, ktoré zapríčiňujú škvrnitosť listov. Preto sa preventívne oplatí ošetrovať bio postrekmi zo žihľavy a prasličky. Dobrým susedom malín je nechtík lekársky a ruta voňavá. 

Rozmnožovanie malín

Maliny si vieme veľmi jednoducho namnožiť. Keďže vytvárajú koreňové odnože a plytko korenia, stačí zobrať rýľ a spraviť si odkopok. Potom treba postupovať tak, ako bolo opísané vyššie. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...