Ovocie

Černice – pestovanie, sadenie, strihanie a všetko ostatné

ostružina
černice a ich pestovanie

Černica alebo tiež ostružina černicová. Patrí medzi nenáročné bobuľové ovocie a my si ukážeme, ako dopestovať bohatú úrodu černíc v našej záhrade. Príblížime si sadenie černíc, ich stihanie, hnojenie aj rozmnožovanie. 

Ostružina černicová (černica) sa pestuje veľmi podobne ako malina. Na rozdiel od nej je však skromnejšia v nárokoch na pôdu aj hnojenie. Černica je však menej odolná proti mrazu a vyžaduje viac vlahy.

Kde sadiť černice?

Černica obľubuje slnečné stanovisko s hlinitopiesčitou až piesčitou pôdou. Pôda reakcia by mala byť mierne kyselá – 6 – 7 pH. Hladina spodnej vody by nemala byť vyššie než 75 cm pod povrchoch. Keďže je černica náchylná na vymrznutie, nemala by sa sadiť do mrazových kotlín a iných nechránených stanovísk. 

Príprava pôdy pred sadením černíc

Príprave pôdy pred sadením černíc je potrebné venovať náležitú pozornosť. Miesto, kde budú černice rásť je potrebné zbaviť trvácich burín. Niektorí zahradkári odporúčajú použiť aj predplodinu – skoré zemiaky. Po zbere zemiakov zasiať hrach a na jeseň jeho byle zapraviť do zeme. Tým sa do pôdy dodajú živiny. 

Takýto proces je samozrejme možný iba v prípade, že sadenie černíc plánujete rok dopredu. 

Zhruba 2 – 3 týždne pred výsadbou černíc je potrebné pôdu vyhonojiť 3-4 kg vyzretého maštaľného hnoja alebo kompostu na 1m2. K sadeniu pristúpime zhruba po 2 – 3 týždňoch.  

Černice dozrievajú koncom leta

Sadenie černíc

Sadenie černíc by malo prebiehať na jeseň. Rastlina tak bude mať k dispozícii zimnú vlahu. Pri výsadbe je potrebné vykopať rýľom jamu dostatočné veľkú, aby sa do nej zmestila rastlinka. Koreňovú sústavu zakracovať nemusíme, ale môžme. Nadzemnú časť skracujeme na zhruba 2 – 3 púčiky. 

Po zasadení by sme nemali zabudnúť rastliny poliať a zamulčovať (slama, seno, štiepka)

Existuje niekoľko spôsobov pestovanie černice:

  • pásová výsadba – černice sadíme v páse 150 cm od seba. O dva až tri roky postupným odnožovaním vytvorí černica súvislý pás, ktorého šírku si sami regulujeme. Je potrebné vyberať sorty so vzpriameným rastom. Pre tento spôsob výsadby sa odporúča vyberať sorty so vzpriameným rastom.
  • pestovanie pri koloch – používa sa pri poliehavých odrodách. Rastlina sa vyväzuje ku kolu, ako je to v prípade viniča. 
  • pestovanie na jednoduchej drôtenke – na kôl sa pripevní drôt vo výške 80 – 120 cm. Tento spôsob sa hodí najmä pre poliehavé druhy černíc. V tomto prípade sadíme rastliny až na vzdialenosť 2 m. 

Černice a starostlivosť o ne v priebehu roka

Počas roka je potrebné černicu pravidelne polievať. V priebehu vegetácie potrebuje až 700 mm zrážok. Zálievka je obzvlášť dôležitá, pokiaľ nie je rastlina zamulčovaná. Pri prípadnom okopávaní je nutné dávať pozor a nekopať hlbšie ako 10 cm. Černica plytko korení. 

Odporúča sa pridávať na jeseň alebo jar 2 – 3 kg kompostu na 1m2. V prípade pestovania pri koloch alebo na drôtenke, je nutné černicu vyväzovať. Samozrejmosťou je aj strihanie černíc.

Strihanie černíc

Strihanie černíc sa robí dvakrát do roka (niektorí zahradkári strihajú len raz, koncom zimy). Cieľom je ponechať rastlinu presvetlenú a vzdušnú. Iba tak bude dobre černica dobre rásť a plody budú správne dozrievať. 

Prvý rez sa robí po zbere plodov, kedy sa odstraňujú vyrodené výhonky, aby zbytočne nezahusťovali výsadbu. Na jednoročných výhonkoch sa bočný obrast zastriháva za piatym listom. Sú záhradkári, ktorí tento krok preskakujú a robia rez iba koncom zimy (viď. nižšie). 

Koncom zimy sa vyberie 6-7 najlepších výhonov na 1 m. Tie sa zastrihnú asi o ⅕ dĺžky a bočný obrast sa zastrihne na 5 – 6 očiek. Zvyšné výhony (staré a nadbytočné mladé) sa odstránia. 

Ochrana černice pred škodcami a chorobami

Černica zvyčajne nevyžaduje ochranu pred chorobami – existujú odrody, ktoré sú voči chorobám černíc rezistentné. Nezaškodí však preventívne ošetrenie bio postrekmi – odvarom z prasličky alebo výluhom zo žihľavy. 

Rozmnožovanie černíc

Rozmnožovanie černíc je pomerne jednoduché. Poliehavé odrody množíme potápaním. Vybraný výhon sa dvoma až troma očkami ponorí do zeme (stačí 5 – 10 cm). O rok na jeseň by už mal byť zakorenený. Preto sa odstrihne od materskej rastliny, vykope sa a zasadí na vybrané miesto. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Hľadáte pestovanie iného ovocia? Nájdete ho v článku ako pestovať drobné ovocie

Related Articles

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

jablka na kvas
Ovocie

Hľadáte jablká na kvas? Toto sú najlepšie odrody jabĺk na pálenie

Mnoho pestovateľov hľadá jablká na kvas. Preto sme pripravili zoznam najlepších odrôd...

odrody zimných odrôd
Ovocie

Hľadáte zimné odrody jabĺk? Poradíme vám tie najlepšie na zimné uskladnenie

Neskoré odrody jabĺk. Výborne sa hodia na zimné uskladnenie, takže si na...

jesenne-odrody-jablk
Ovocie

Poznáte najlepšie jesenné odrody jabĺk? Tieto by vám v záhrade nemali chýbať

Jesenné odrody jabĺk. Poskytujú kvalitné a chutné jabĺčka, ktoré dokážu zásobiť telo...