brusnice

Brusnice – ako si ich dopestovať doma?

Brusnice patria medzi veľmi málo pestované ovocie v našich záhradách. Môže sa za to nevedomosť záhradkárov o tejto rastline, ale aj potreba kyslej pôdy podobne ako pri čučoriedke. Ten, kto sa však na cestu pestovania brusnice vydá, bude milo prekvapený. Rastlina je nenáročná a dáva výborné ovocie. 

Rozlišujeme dva druhy brusníc – brusnicu pravú a brusnicu veľkoplodú.

Rastlina je nízka. Dosahuje výšku zhruba 20 – 30 cm a má kožovité, vždyzelené listy. 

Kde sadiť brusnice?

Brusnice prirodzene rastú v suchších ihličnatých, predovšetkým borovicových lesoch. Rastlina zle znáša premokrenie, prehnojené a vápenné pôdy. Na takýchto stanoviskách brusnici začínajú odumierať výhonky a následne aj celá rastlina. 

Pokiaľ teda nemáme na záhrade borovicový les, treba rastline miesto umelo vytvoriť. Volíme slnečné stanovisko, no brusnica zvládne aj čiastočne zatienenie. Rovnako, ako pri iných druhoch drobného ovocia však treba rátať s menšou úrodou. 

Ako sadiť brusnice?

Postupujeme podobne ako pri sadení čučoriedky. Na jeseň vykopeme jamu s rozmermi 80x80x40 cm. Rastlina plytko korení, takže hlbšia jama je zbytočná. Zmiešame v pomere 1:1 rašelinu a štiepku a túto zmes vysypeme do jamy tak, aby bola zarovno s okolitým terénom. 

Sadenicu brusnice potom sadíme do plytkej jamky, ktorú spravíme rukou. Do vyhĺbenej jamky najskôr pridáme organické hnojivo na brusnice. Rastlina tak bude mať dostatok živín na svoj ďalší rast. Potom sadíme brusnicu o čosi hlbšie, než bola pestovaná v ovocnej škôlke alebo v kontajneri. 

Po zasadení sadenicu polejeme (dažďovou vodou) a zamulčujeme

Brusnica sa zvyčajne vysádza v spone 0,3 x 0,3 m. Takýto hustý spon spôsobí, že rastliny veľmi rýchlo pokryjú pôdu a zabránia tak prerastaniu buriny. 

Pri výsadbe rastlinu nemusíme strihať, prípadne odstraňujeme iba choré a poškodené výhony. 

Ako sa pestujú a spracúvajú brusnice v USA.

Starostlivosť o rastlinu v priebehu roka

Počas roka nemusíme brusniciam venovať zvýšenú starostlivosť. Rastlina má rada dostatok vlahy, no neznáša zamokrenie. Preto polievame výdatnejšie, dvakrát za týždeň (najmä v období sucha). 

Na hnojenie je rastlina taktiež nenáročná. Hnojíme teda raz do roka hnojivami na to určenými. 

Brusnice a strih 

Pre dosiahnutie väčšej úrody je potrebné brusnicu strihať. Rodí totiž na vzpriamených výhonoch vyrastajúcich z plazivej stonky. Zastrihnutím tejto stonky počas vegetácie podporíme rast práve vzpriamených výhonkov, na ktorých bude úroda. 

Po zbere úrody potom odstránime staré a prehusťujúce plazivé stonky. 

Zber úrody

Brusnica kvitne dvakrát za rok. Prvý raz v máji až júni. Úroda sa potom zberá koncom júna. Druhýkrát kvitne v júli a v auguste pričom úrodu potom zberáme v septembri a októbri. Pozbierané plody môžeme priamo skonzumovať alebo z nich pripraviť napríklad brusnicový džem alebo omáčku. 

Zdroj obrázkov: pixabay.com