Choroby a škodcovia

Postrek proti voškám na ovocných stromoch

postrek proti voškám na ovocných stromoch
postrek proti voškám na ovocných stromoch

Vošky. Len máloktorý záhradník má to šťastie, že ho na ovocných stromoch netrápia rok čo rok. My ostatní sa však bez umelého zásahu proti tomuto škodcovi nezaobídeme. Nezostáva nám nič iné než použiť postrek proti voškám na ovocných stromoch. 

Tento zásah by mal vychádzať z poznania vošiek a ich vývojového cyklu. Zároveň by nemal pozostávať z použitia tvrdej chémie. Doba pokročila a ľudské poznanie spoločne s ňou. Aplikovať chemické pesticídy v prípade vošiek nie je vôbec potrebné. Dnes máme k dispozícii zdravú alternatívu. 

Postrek proti voškám na ovocných stromoch

Väčšina starších zahradkárov používa rôzne postreky, ktoré už má roky “overené” alebo ktoré im odporučia v predajniach. Zvyčajne ide o nejakú chemickú zmes, ktorá zabíja život v pôde a znečisťuje vodu. O “neškodnosti” týchto postrekov sa môžete presvedčiť na obale produktov. 

Našťastie máme k dispozícii zdravšiu alternatívu. Ide o takzvané botanické pesticídy, ktoré fungujú na prírodnej báze. Svojim zložením pôsobia rovnako dobre, ako spomínaná tvrdá chémia, no bez škodlivých účinkov na prírodu a ľudí. 

Pokiaľ vás trápia vošky na ovocných stromoch, v obchodoch si treba pýtať:

  • ROCK EFFECT – účinnou látkou je olej zo stromu Pongamia pinnata (slovenský názov sa mi nepodarilo dohľadať). Pomáha zvyšovať odolnosť a obranyschopnosť rastlín. Pôsobí na vošky, molice, roztočce, ale aj na múčnatku na egrešoch a ríbezliach. Pôsobí aj proti prezimujúcim škodcom. 
  • KARANIMBA Mikro – je zložený z kombinácie nimbového a karanja olejov. Pôsobí na vošky, molice, roztočce, pásavku zemiakovú, piliarky, nosániky atď. Nevýhodou je, že tento prípravok nemožno použiť na hrušky. 
  • BIOOL – kontaktný prípravok na báze repkového oleja. Pôsobí na všetky štádia vošiek a iného savého a požerového hmyzu. 
  • NeemAzal TS – účinnú látku tvorí extrakt z plodov tropického stromu Antelaea azadirachta. Je možné ho aplikovať proti voškám aj iným hmyzím škodcom na ovocných stromoch. Nepoužívať na hrušky. 
  • Lepové dosky – slúžia ako paralelná ochrana proti voškám, pretože pomáhajú odchytávať migrujúce vošky, ktoré chcú na novom mieste založiť kolóniu. 

Kedy použiť postrek proti voškám na ovocných stromoch?

Pokiaľ chceme obmedziť používanie postrekov proti voškám, je dôležité zasiahnuť v správny čas. V prípade tohto škodcu je to v zimnom alebo v predjarnom období, kedy sa snažíme zničiť prezimujúce vajíčka vošiek. Druhou možnosťou je postrekovať pred rozkvitnutím, kedy sa začínajú liahnuť tzv. zakladateľky. V prípade úspešnej aplikácie postreku by pôsobenie vošiek na ovocných stromoch už nemalo byť tak výrazné. 

Ak sa vošky v priebehu vegetácie aj tak príliš rozmnožia, treba k postrekovaniu pristupovať podľa úvahy. Treba však dodať, že v prípade biologických pesticídov treba postrek proti voškám na ovocných stromoch aplikovať až do zmáčania listov a treba sa snažiť škodcov priamo zasiahnuť. 

Z repkového oleja je možné vyrobiť účinný postrek na vošky.

Prírodný postrek proti voškám 

Pokiaľ sa vám nechce kupovať postreky v obchode, môžete si vyskúšať vyrobiť si ich doma. Ako ste si mohli prečítať, sú postavené na prírodných látkach. Nimbový či karanja olej síce zoženiete aj na Slovensku, no sú dosť drahé. Na druhú stranu repkový olej stojí pár desiatok centov a vystačí vám na celú sezónu. 

Postrek proti voškám z repkového oleja

Na prípravu postreku potrebujete:

  • Repkový olej
  • Tekuté mydlo/prípravok na umývanie riadu
  • Vodu

Zmiešajte 10 ml repkové oleja s 1 litrom vody. Aby sa olej dobre premiešal, odporúčam použiť najskôr menšie množstvo vody a to spoločne s olejom pomiešať s tyčovým alebo iným mixérom. Stačí krátko, 10 – 30 sekúnd.

Obsah by sa mal sfarbiť do mliečnej farby. Túto emulziu potom vlejeme do zvyšku vody a opäť všetko dobre premiešame. Postrek by mal byť po namočení prstov mierne mastný.

Pridať môžete aj 5 ml tekutého mydla na 1 liter vody. Všetko dobre premiešame a aplikujeme.

Postrekujeme len za suchého počasia a teplôt nižších ako 28°C. Dôležité upozornenie. Na začiatku aplikujeme len na malú časť rastliny, aby sme vyskúšali jej reakciu na prípravok. V niektorých prípadoch môže zareagovať negatívne. 

Tekuté mydlo funguje ako zmáčadlo. Narúša povrchové napätie vody a roztok tak lepšie prilne na list. Mydlo by malo byť čo najčistejšie, bez parfumov a rôznych aditív. Dobrou alternatívou sú eko prípravky na umývanie riadu. 

Iné domáce postreky proti voškám

Ako postrek na vošky môžeme použiť aj iné domáce recepty. Zväčša ide o rôzne byliny – žihľava, palina, levanduľa, rozmarín, ktoré sa macerujú vo vode. Následne sa riedia a aplikujú na rastliny. Všetky recepty aj návody nájdete v článku bio postreky

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Related Articles

domáci postrek na vošky funguje iba v niektorých prípadoch
Choroby a škodcovia

Domáci postrek na vošky funguje len v niektorých prípadoch. Dôležité je zloženie aj čas aplikácie

Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii....

bio postrek vám ochráni úrodu
Choroby a škodcovia

Kompletný zoznam bio postrekov (nielen) na ovocné stromy. Alebo ako dopestovať zdravú úrodu bez tvrdej chémie

Bio postrek. Niekomu sa môže zdať, že ide o nezmysel. Veď ako...

ochrana-jabloni
Choroby a škodcoviaOvocie

Biologická ochrana jabloní alebo ako ošetrovať jablone proti chorobám a škodcom?

Dopestovať zdravú úrodu jabĺk nie je jednoduchá úloha. Keď sa pozrieme na...

jarný postrek ovocných stromov
Choroby a škodcovia

Ako na jarný postrek ovocných stromov prírodnou cestou?

Jarný postrek ovocných stromov patrí medzi najdôležitejšie úkony ovocinára, aby si zabezpečil...