Choroby a škodcovia

Slimáky na záhrade – takto ich udržíte pod kontrolou

slimaky na záhrade
slimaky na záhrade

Slimáky na záhrade vedia poriadne potrápiť záhradníkov. Vďaka svojmu apetítu dokážu za krátky čas zničiť niekoľko mesačnú prácu a nám zostanú len oči pre plač. Našťastie dnes už máme s týmto súperom dostatok skúseností, aby sme vedeli, ako s ním bojovať a udržať ho pod kontrolou. 

Hneď na úvod by sme si však mali vyjasniť, čo je to za záhadného tvora, ktorý nám v záhrade ničí úrodu. Nejde totiž o “štandardného” slimáka s ulitou. Ten je v záhrade prakticky neškodný. Škodcom v tomto prípade je Slizniak španielsky (Arion lusitanicus). Mnohí ho nazývajú bezdomovec, pretože nemá ulitu. Pôvodom je zo severného Španielska a južného Francúzska. Sem bol v rámci globalizácie zavlečený a odvtedy nám robí vrásky na čele. 

Keď však viete ako na to, boj s ním nemusí byť až taký hrozný. 

Ako udržať slimáky na záhrade pod kontrolou?

Pokiaľ chcete udržať slizniaky na záhrade pod kontrolou, odporúčame postupovať nasledovne:

  • Polievať skôr ráno, než večer alebo radšej výdatnejšie raz za niekoľko dní.
  • Nepoužívať čerstvo pokosenú trávu ako mulč
  • Nevrstviť príliš vysokú vrstvu mulču
  • Okolo zeleninových záhonov vytvoriť vrstvu popola zmiešaného s dreveným popolom. Po každom daždi pravidelne bariéru obnoviť. 
  • Druhou možnosťou je nastielať nadrobno nasekanými listami z paradajok, papradí, horčice, kapucínky, vratiča, rebríčku, prasličky a pod.
  • Vyhýbajú sa aj cesnaku, petržlenu, paštrnáku, nechtíku, šalvii, tyminánu, medovke alebo mäte. Treba zvážiť pestovanie týchto rastlín spoločne s horčicou ako medziplodinu.  
  • Okrem sladkých rastlín slizniakov láka aksamietnica a rastliny poranené a choré. 
slimák záhradný
Nemýľte si slizniaky s „našim“ slimákom záhradným. Ten vašej úrode neublíži.

Preventívne proti slimákom na záhrade

Slizniaky obľubujú vlhko. Z tohto dôvodu by ste mali obmedziť večerné polievanie na záhrade a radšej ho nahradiť ranným (ak sa vám samozrejme dá). Pokiaľ to ráno nestíhate, polievajte raz za niekoľko dní a radšej väčším objemom vody. Slizniaky tiež obľubujú vlhké a tmavé miesta, kde sa cez deň radi skrývajú a poprípade kladú vajíčka. Tento fakt môžeme veľmi ľahko využiť proti nim, ako si povieme za chvíľu. 

Naopak slizniaky odpudzujú suché materiály, ktoré ich pripravujú o sliz. Vysušené piliny, plevy, piesok či nakrátko nasekaná slama ich vie odradiť od výpravy do zeleninového záhonu. Podobne nepríjemný je im aj popol, ktorý ich leptá. Odpudzujú ich tiež horké rastliny akou je horčica alebo kapucínka. 

Zavolajte si na pomoc prírodu

Pomôcť v boji proti slizniakom nám vie aj samotná príroda. Stačí zavolať do boja prirodzených predátorov tohto škodcu – ježkov, žaby, jašterice, piskory alebo bystrušky. Vytvorte teda na záhrade miesta, kde sa budú tieto užitočné tvory dobre cítiť. Jazierko pre žaby, kamenný suchý múr pre jašterice atď. 

Aj “náš” slimák záhradný vie pomôcť regulovať počty slizniakov. Požiera totiž jeho vajíčka. Čoraz častejšie ľudia používajú aj druh kačíc Indický bežec, ktorý ako jeden z mála je ochotný si na slizniakoch pochutnať. 

Podporou prirodzených predátorov zabránite premnoženiu slizniakov.

Riadená regulácia slimákov na záhrade

Okrem preventívnych opatrení a povolaní prirodzených predátorov na pomoc, vieme proti slimákom na záhrade postupovať aj cielene. Spomeňme si, že slimáky obľubujú vlhko a tmu. V takýchto ideálnych podmienkach kladú aj svoje vajíčka. Pokiaľ sa nám toto budúce potomstvo podarí zničiť, môžeme tým výrazne obmedziť výskyt slizniakov na záhrade.

Postup je v tomto prípade jednoduchý a vychádza od Seppa Holzera. Ten radí navŕšiť čerstvo posekanú trávu a lístie, ktoré nakopí na seba vo vrstve výrazne hrubšej než je všadeprítomný mulč. Materiál udržuje vlhký a tak sa tam zlezú slizniaky klásť svoje vajíčka. Po niekoľkých dňoch počas slnečného dňa túto organickú pascu otočí hore nohami a vajíčka sa tak dostanú na svetlo. Slnečné žiarenie následne zničí slimačie potomstvo. 

Otrubové lákadlo a pivná pasca

Slimáky vo veľkom obľubujú žitné otruby. Tento fakt môžeme využiť na nich ako návnadu. Stačí rozsypať otruby na jednom mieste a večer alebo skoro ráno nájdeme slizniakov pochutnávať si na tomto lákadle. Potom nám stačí slizniakov pozbierať a buď ich odviezť ďaleko do lesa alebo ich usmrtiť horúcou vodou. 

Podobne funguje aj pivná pasca. Stačí do plytkej misky naliať pivo. Slizniaky do nádoby s pivom vlezú a utopia sa. 

Zdroj obrázkov wikipedia, pexels.com, pixabay.com

Related Articles

domáci postrek na vošky funguje iba v niektorých prípadoch
Choroby a škodcovia

Domáci postrek na vošky funguje len v niektorých prípadoch. Dôležité je zloženie aj čas aplikácie

Domáci postrek na vošky. Pre mnohých záhradkárov predstavuje alternatívu voči tvrdej chémii....

bio postrek vám ochráni úrodu
Choroby a škodcovia

Kompletný zoznam bio postrekov (nielen) na ovocné stromy. Alebo ako dopestovať zdravú úrodu bez tvrdej chémie

Bio postrek. Niekomu sa môže zdať, že ide o nezmysel. Veď ako...

ochrana-jabloni
Choroby a škodcoviaOvocie

Biologická ochrana jabloní alebo ako ošetrovať jablone proti chorobám a škodcom?

Dopestovať zdravú úrodu jabĺk nie je jednoduchá úloha. Keď sa pozrieme na...

jarný postrek ovocných stromov
Choroby a škodcovia

Ako na jarný postrek ovocných stromov prírodnou cestou?

Jarný postrek ovocných stromov patrí medzi najdôležitejšie úkony ovocinára, aby si zabezpečil...