Ostatné nápady

Alelopatia rastlín – čo to je a ako vám pomôže v záhrade

Alelopatia rastlín
Alelopatia rastlín

Pri prechádzke v prírode si môžeme všimnúť, že žiadna rastlina nežije len tak sama. Naopak.  Na malom kúsku zeme zvyčajne rastie hneď niekoľko rôznych rastlinných druhov. Tie na seba vzájomne pôsobia – pozitívne aj negatívne. Takémuto ovplyvňovaniu organizmov medzi sebou hovoríme alelopatia. A takúto spoluprácu rastlín môžeme využiť aj v našich záhradách.

Vzájomné pôsobenie rastlín na seba pozorovali už starovekí Gréci. Theofrastos v jednom zo svojich diel písal o tom, že zápach kapusty mal negatívny vplyv na rast a chuť vedľa rastúcej vinnej révy. 

O niekoľko storočí neskôr si tieto vzťahy začali všímať aj ďalší vedci. Stickney a Hoy napríklad v roku 1881 písali o negatívnom pôsobení orecha na rastliny pod ním. Ako prvý zaviedol pojem alelopatia Hans Molisch v roku 1937. Rozumel pod ním vzťahy medzi rastlinami uskutočnené prostredníctvom inhibične pôsobiacich látok. Myslel si totiž, že rastliny na seba pôsobia iba škodlivo. Až neskôr bolo zistené, že rastliny sa môžu aj pozitvíne ovplyvňovať. 

Jednou z ciest, ako na seba rastliny pôsobia je prostredníctvom fytoncídov. 

Alelopatia a fytoncídy

Fytoncídy sú rastlinné výlučky. Ide o špecifickú vôňu a pach, ktorú má každá rastlina. Pri niektorých to dokážeme vnímať nosom, pri iných je náš zmyslový orgán bezradný. Túto svoju vôňu a pach každá rastlina vylučuje pomocou koreňov, listov, kvetov, ale aj plodov. 

Tieto pachy a vône majú na ostatné organizmy rôzne účinky. Môžu teda pôsobiť ako fungicídy a potláčať tak rozvoj hubových ochorení, insekticídy a zabíjať tak hmyz alebo repelent a odpudzovať vybrané skupiny škodcov atď. Fytoncídy teda chránia rastlinu pred škodlivými organizmami. Ide teda o akýsi imunitný systém rastliny.

Aleopatia rastlín v záhrade

Vzájomné pôsobenie rastlín pomocou fytoncídov môžeme využiť aj v záhrade. Dnes už približne vieme, ktoré druhy zeleniny, byliniek a iných rastlín na seba pôsobia kladne a ktoré zle. Ich správnou kombináciou vieme v záhrade zabezpečiť lepší rast alebo ochranu pred škodcami. 

Napríklad slimáky na záhrade nemajú radi cesnak, petržlen alebo ďalšie plodiny. Ak ich nasadíme v blízkosti tých, ktoré slizniaky obľubujú, môžeme si ochrániť úrodu. Nepríjemné hlístice a háďatká dokáže odpudiť napríklad Aksamietnica alebo Nechtík lekársky. 

Takýchto pozitívnych kombinácii rastlín nájdeme v prírode neúrekom. Ich správnou kombináciou dokážeme obmedziť pôsobenie škodcov a posilniť rast rastlín. Viac pozitívnych rastlinných kombinácii si zhrnieme v jednoduchej tabuľke, čo s čím sadiť

Zdroj obrázkov pixabay

Related Articles

Postrek na burinu z octu
Ostatné nápady

Chcete si vyrobiť postrek na burinu z octu? O tomto ste zrejme netušili

Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov....

čo sadiť v apríli
Ostatné nápady

Čo sadiť v apríli? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Apríl je jedným z najdôležitejších mesiacov záhradkára. Príroda sa nezadržateľne prebudila a...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

čo sadiť v marci
Ostatné nápady

Čo sadiť v marci? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Marec patrí k najkrajším mesiacom zahradkára. Po dlhej zime sa začína príroda...