Pokiaľ chcete, aby vaša záhrada bola naozaj ozdobou vášho bývania, prípadne ju využívate aj na úžitkové pestovanie, bez práce to nepôjde. Ale záhrada by nemala byť len o práci. Preto by ste na nej mali mať aj miesto na oddych.
Počasie dokáže často kaziť plány
Pre chvíle relaxu na vašej záhrade je základ mať kvalitný záhradný nábytok. A čo s počasím? Počas letných horúčav sa často dá „existovať“ na záhrade až večer, keď teploty o niečo klesnú, jar s jeseňou zase vedia byť upršané a keď si to tak spojíte, rýchlo zistíte, že dní, kedy si budete môcť naplno užiť svoju záhradu až tak veľa nie je.
Avšak je tu jeden spôsob, ako dostať aspoň sčasti počasie „pod kontrolu“. Je ním pergola. Zaobstarať si ju môžete bez ohľadu na to, kde máte umiestnené posedenie na svojej záhrade. Môžete ju totižto „oprieť“ o dom, ale aj postaviť voľne do priestoru.
Ostré slnko ani náhla prehánka vás už trápiť nemusia
Hlavnou úlohou pergol je vytvoriť v exteriéri príjemný chládok a mať možnosť užívať si chvíle na záhrade aj počas letných horúčav. A robia to výborne aj ak zoberieme do úvahy „základné“ lacné pergoly.
Taktiež vás dokážu ochrániť pred nečakanými prehánkami, takže grilovačku s priateľmi nebudete musieť prerušiť len kvôli tomu, že začne trochu pršať. Jednoducho zatiahnete strechu pergoly a môžete pokračovať. A keď prestane pršať, môžete pergolu hneď otvoriť. Dômyselný odtokový systém totižto zostatkovú vodu „navedie“ mimo terasy.
Keď už sme spomenuli strechu pergoly, v podstate základné delenie pergol sa týka práve ich striech. Môže byť látková, ktorá sa zasúva celá a keď ju otvoríte, získate ničím nerušený výhľad na oblohu. Druhou variantou je lamelová strecha. Takéto pergoly sa označujú ako bioklimatické a naklápaním lamiel môžete regulovať klímu pod pergolou a vytvoriť si príjemné posedenie takmer v akomkoľvek počasí.
Zdroj obrázka:
Autor: volkanozgumus / Shutterstock.com