PR články

Štyri tipy k polievaniu záhrady

polievanie záhrady je dôležité od jari do jesene

Na nedostatok dažďov sa momentálne sťažovať nemôžeme. Túto zimu totižto zatiaľ viac napršalo ako nasnežilo. Ale keď o pár mesiacov príde leto a sucho, budeme na toto upršané obdobie už len spomínať.

Radšej polievajte menej často, ale výdatnejšie

Platí to hlavne pre záhradkárov, ktorých trápia čoraz väčšie suchá, ktoré sa samozrejme prejavujú aj na úrode. Preto nie je nikdy zavčasu osvojiť si niekoľko nasledujúcich tipov ohľadom polievania záhrady, ktoré v lete určite využijete.

Je lepšie polievať menej často, ale výdatnejšie. Je to jednoduché: korene rastlín sa „ťahajú“ smerom k vlahe. Aj keď časté, ale menej výdatné polievanie navlhčí len vrchnú vrstvu pôdy, ktorá aj rýchlejšie vysychá. Takže rastliny budú rýchlejšie vädnúť.

Dávajte pozor na listy

Polievať je potrebné ku koreňom a nie na listy. A to z viacero dôvodov. Škodí to rastlinám, keďže voda na listoch podporuje plesňové ochorenia rastlín a zároveň kvapky vody pôsobia ako šošovky: odparia sa a výrazne prispievajú k spaľovaniu rastlín. A v súvislosti s odparovaním je tu aj ekologický faktor a teda plytvanie vody. Aj ak vďaka praktickým nádržiam na dažďovú vodu využívate vodu, ktorá „spadne“ z oblohy, kvôli čoraz väčší suchám je aj dažďová voda luxus.

Pomôže aj vrstva mulča a taktiež znalosť potrieb jednotlivých rastliniek

Vodu na polievanie môžete ušetriť aj tak, že na pôdu pridáte vrstvu mulča. Tá bude zabraňovať prehrievaniu pôdy a jej rýchlejšiemu vysychaniu, vďaka čomu sa vlaha lepšie udrží v pôde a teda budete môcť polievať s menšou intenzitou.

Taktiež je dobré vedieť, pri čom to s polievaním netreba preháňať. Vo všeobecnosti potrebujú menej vody bylinky. Ale ja medzi nimi sa nájdu výnimky, napríklad mäta alebo bazalka, tie si na dostatok vody potrpia.

Zdroj obrázka:

Autor: bokan / Shutterstock.com

Related Articles

kosačka
PR články

Pripravte sa na prvé kosenie s predstihom

Každý má skúsenosť s tým, že nie je dobré nechávať veci na...

agrotextilia
PR články

Podľa čoho si vybrať najvhodnejšiu agrotextíliu?

Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na...

zumpa
PR články

Chystáte sa stavať dom v lokalite bez kanalizácie? S dobrou žumpou nie je problém

Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj...

bazény do záhrady jednoducho patria
PR články

Chcete bazén do záhrady? Toto sú výhody a nevýhody jednotlivých typov

Na väčšine územia Slovenska to je tento rok zatiaľ taká zima –...