PR články

Prírodný kameň je skvelý materiál na kuchynskú dosku aj v exteriéri

prírodný kameň sa hodí do záhrady

Súčasťou každej kuchyne je neodmysliteľne aj pracovná doska. Rozhodne nejde o niečo, čo možno brať na ľahkú váhu. Potrebujete predsa dostatok priestoru na prípravu surovín a jedál a taktiež treba mať na zreteli to, že ide o časť kuchyne, ktorá musí čo najlepšie odolávať vode, vlhkosti, či mechanickému poškodeniu.

Vonkajšie vplyvy nepredstavujú problém

Ak naviac patríte k ľuďom, ktorí majú dom so záhradou a počas teplých mesiacov radi pripravujete pokrmy vonku a túžite mať aj vonku priestor na prípravu jedál, nároky na materiál takejto exteriérovej pracovnej dosky sú o to väčšie, že sa musí počítať s vonkajšími vplyvmi. Je tu však materiál, ktorý je skvelou voľbou pre kuchynské pracovné dosky v interiéri aj v exteriéri: kameň.

Či už budete mať takúto exteriérovú kuchynku na terase, alebo pri bazéne, pod kvalitnou pergolou, alebo bez nej, prírodný kameň bude vonkajším vplyvom spoľahlivo odolávať. A zároveň bude takáto pracovná doska vyzerať skvelo a nadčasovo ako to pri prírodných materiáloch býva zvykom.

Pracovná doska z prírodného kameňa môže vydržať večne

Na výrobu pracovnej dosky z kameňa sa (ak ostaneme pri prírodnom kameni) využíva žula. Po dizajnovej stránke vyniká unikátnou kresbou, vďaka ktorej je každá žulová pracovná doska originálom. Vyniká aj vysokým leskom, ktorý je trváci aj po rokoch.

Čo sa funkčných vlastností týka, žula sa používa hlavne pre jej tvrdosť. Spomedzi materiálov využívajúcich sa na tento účel je žula dokonca najtvrdšia. Samozrejme, aj takúto pracovnú dosku je možné mechanicky poškodiť, ale pri bežnom používaní je prakticky nepoškriabateľná a bez vážnejšieho mechanického zásahu tak ide o pracovnú dosku, ktorá má neobmedzenú životnosť.

Žula má taktiež dobrú odolnosť voči teplotám. Treba však podotknúť, že aj napriek tomu by ste nemali na takúto pracovnú dosku priamo pokladať nič extra horúce, napríklad rozpálený pekáč, hrniec, panvicu a podobne. Kameň sa vie rýchlo rozpáliť a v bode, kde sa stretne s chladnou časťou (obzvlášť ak by to bola časť oslabená výrezom), môže nastať prasknutie. To však nič nemení na tom, že žula patrí k tým najodolnejším materiálom, ktoré si v tomto prípade môžete vybrať.

Zdroj obrázka:

Autor: Gordon Swanson / Shutterstock.com

Related Articles

kosačka
PR články

Pripravte sa na prvé kosenie s predstihom

Každý má skúsenosť s tým, že nie je dobré nechávať veci na...

agrotextilia
PR články

Podľa čoho si vybrať najvhodnejšiu agrotextíliu?

Môžeme sa tešiť z krásnej kvetinovej výsadby, no bez dostatočnej ochrany nie na...

zumpa
PR články

Chystáte sa stavať dom v lokalite bez kanalizácie? S dobrou žumpou nie je problém

Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody, ale samozrejme aj...

bazény do záhrady jednoducho patria
PR články

Chcete bazén do záhrady? Toto sú výhody a nevýhody jednotlivých typov

Na väčšine územia Slovenska to je tento rok zatiaľ taká zima –...