Ostatné nápady

December v záhrade

december v záhrade
december v záhrade

December v záhrade. Poskytuje nám čas dobehnúť staré resty, ktoré sme nestihli počas roka a zároveň nám umožňuje začať s prípravami na novú sezónu. Poďme sa teda pozrieť na to, čo robiť posledný mesiac v roku v záhrade.

Začnime pekne poporiadku. V prvom rade je dôležité pripraviť záhradu na zimný spánok. Pokiaľ sme tak ešte neurobili, je potrebné odstrániť zvyšky vyschnutých častí rastlín zo zeleninových záhonov. Tie síce môžeme nechať priamo na políčku, no rýchlejšie a ľahšie sa rozložia komposte. 

Pôdu, kde plánujeme ďalší rok sadiť nenechávame holú. Prikrývame ju slamou, senom, kompostom alebo štiepkou. Dobre poslúži aj kartón. Takto udržíme vodu v pôde čo najdlhšie, čo sa nám hodí najmä počas jari. Posledné roky totiž býva obzvlášť suchá. Zároveň zabraňujeme klíčeniu burín

Pokiaľ je zima v decembri mierna, môžeme sadiť ozimný cesnak, ale aj petržlen, hrach a cibuľu. Liečivé bylinky a iné rastliny, ktoré sú citlivé na nízke teploty (napríklad rozmarín) môžeme obaliť do geotextílie, netkanej textílie alebo na ne navŕšiť kopy lístia. Dokončujeme tiež hnojenie pôdy organickými hnojivami

Pravidelne tiež kontrolujeme uskladnené zásoby ovocia a zeleniny v pivnici. Poškodené plody, ktoré sme si predtým nevšimli berieme na rýchlu konzumáciu. Hnilé ovocie a zeleninu vytriedime a vyhodíme do kompostu. Nezabúdame pivnicu pravidelne vetrať. 

december v záhrade

Práce v ovocnom sade a vinohrade

Aj v ovocnom sade a vinohrade sa dá, pokiaľ nám to počasie dovolí, vykonávať niektoré činnosti. V zimnom období je zvýšený tlak hlodavcov a inej zvery. Preto dbáme na ochranu kmienkov stromov a mladého viniča pred okusom. Čím skôr odstránime zvyšky ovocia na stromoch a viniči. Najmä tzv. mumifikované plody je potrebné odstrániť, nakoľko sú zdrojom chorôb v nasledujúcom roku. 

V decembri je možné začať zbierať vrúble. Vhodné letorasty by mali byť aspoň 30 cm dlhé, zdravé a z vonkajšej strany stromu. Najlepšie je nechať ich v chlade a vlhku. Niektorí ich odporúčajú nechávať pri strome zakryté lístím. Dobre poslúži aj pivnica. Nato, aby zostali vrúble stále vo vlhku ich môžete zapichnúť do zemiaku. 

V prípade miernej zimy, keď je teplota okolo nuly, je možné začať s rezaním starších jabloní a hrušiek. Podobne je to aj v prípade viniča. Už v tomto období je možné začať so strihom, pričom si však na každej hlavne nechávame niekoľko letorastov pre prípad, že by niektorý prút predsa len vymrzol. V predjarnom období tak zostane za úlohu iba letorasty vyviazať a odrezať tie, ktoré nevyhovujú.

Počas zimy nezabúdame ani na pravidelné prikrmovanie vtáctva, ktoré sa nám v nasledujúcom roku odvďačí elimináciou škodcov. 

Related Articles

Postrek na burinu z octu
Ostatné nápady

Chcete si vyrobiť postrek na burinu z octu? O tomto ste zrejme netušili

Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov....

čo sadiť v apríli
Ostatné nápady

Čo sadiť v apríli? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Apríl je jedným z najdôležitejších mesiacov záhradkára. Príroda sa nezadržateľne prebudila a...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

čo sadiť v marci
Ostatné nápady

Čo sadiť v marci? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Marec patrí k najkrajším mesiacom zahradkára. Po dlhej zime sa začína príroda...