Ostatné nápady

Priemyselné vs. organické hnojivá. Ktoré používať v záhrade?

organické hnojivá
organické hnojivá

Hnojenie záhrady patrí k dôležitým prácam záhradníka. Bez vyhnojenej pôdy nemožno čakať poriadnu úrodu. Pomerne spornou otázkou však je, akým druhom hnojiva dodávať živiny do pôdy. Priemyselnými alebo organickými hnojivami?

Nad touto otázkou ste sa možno nikdy nezamýšlali. Vo väčšine záhradkárstiev vám odporučia nejaké všestranné priemyselné hnojivo. Podobne je na tom aj literatúra a vštepené v sebe to má aj väčšina starších záhradkárov. Menej často vám niekto odporučí organické hnojivo, teda kompost, zelené hnojenie alebo hnoj. 

Prečo nepoužívať priemyselné hnojivá?

Každý záhradkár, ktorý chce pestovať (a žiť) v súlade s prírodou by sa mal priemyselným hnojivám vyhýbať oblúkom. Dôvodov je hneď niekoľko:

  • Ekológia – priemyselné hnojivá sa vyrábajú z rôznych neobnoviteľných surovín (napr. fosfátové horniny)
  • Negatívny dopad na pôdu – priemyselné hnojivá narušujú pôdny život, pomáhajú odbúravať humus a zhoršujú štruktúru pôdy. Neveríte? Choďte sa pozrieť na hociktoré konvenčne obhospodarované pole. 
  • Zhoršený zdravotný stav rastlín – rýchlo dostupné živiny v pôde spôsobujú príliš bujný rast rastlín. Tie majú potom slabšiu koreňovú sústavu (nemusia živiny v pôde hľadať) a redšie pletivá. Preto sú častejšie napádané škodcami a chorobami. 
  • Je to zbytočné – každý záhradkár dokáže vo svojej záhrade vyprodukovať prírodné hnojivá resp. používať zelené hnojenie. 
Používanie umelých hnojív nesie so sebou radu nevýhod

Nehnojíme rastliny, ale pôdu

V poľnohospodárstve je pomerne zaužívaný silný technokratický prístup. Niekto vypočíta, že pestovanie povedzme kukurice odčerpá z pôdy toľko a toľko živín, ktoré je potrebné tam spätne dodať. 

Pôda je však príliš zložitý a komplexný systém, aby platila takáto rovnica. Rastliny totiž pomáhajú pôdu tvoriť a všestranne ju obohacovať. Preto by naším primárnym cieľom v prírodnej záhrade malo byť hnojenie pôdy a nie rastlín. Iba zdravá a živá pôda dodá rastlinám všetko čo potrebujú. 

Na tento účel sa dokonale hodí kompost. Ten pomáha oživiť pôdu, dodáva organickú hmotu, živiny, no zároveň obohacuje aj pôdny život. 

Negatíva organických hnojív

Aj organické hnojivá majú svoje negatívne stránky. V prvom rade je to prácnosť. Vyrobiť kompost stojí čas a energiu. Podobne náročné je napríklad aj zháňanie hnoja hospodárskych zvierat pokiaľ zrovna nejaké nevlastníte. 

Druhou nevýhodou je účinok organických hnojív. Kým priemyselné fungujú rýchlo a sú takpovediac okamžite dostupné rastlinám, organickým hnojivám trvá dlhšie, než sa stanú dostupnými pre rastliny. Prírodný záhradkár tak musí hnojiť v dostatočnom predstihu alebo využívať metódu hnojenia na list. 

Najčastejšie druhy organických hnojív 

Medzi najčastejšie druhy organických hnojív patrí napríklad:

  • Kompost – najlepšie poctivý, na záhrade pripravený kompost. 
  • Maštaľný hnoj – patrí medzi najlepšie hnojivá. Záleží však na tom, z ktorých zvierat pochádza, aká bola použitá podstielka a ako bol uložený. Dobre uležaným hnojom je najlepšie hnohiť na jeseň. 
  • Slepačí trus – obsahuje veľké množstvo živín, no k priamemu hnojeniu sa nehodí. Využíva sa na vytvorenie zákvasu, ktorý sa zriedený používa ako zálievka. 
  • Králičí a ovčí hnoj – na priame hnojenie sa nepoužíva, pridáva sa do kompostu. 

Related Articles

Postrek na burinu z octu
Ostatné nápady

Chcete si vyrobiť postrek na burinu z octu? O tomto ste zrejme netušili

Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov....

čo sadiť v apríli
Ostatné nápady

Čo sadiť v apríli? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Apríl je jedným z najdôležitejších mesiacov záhradkára. Príroda sa nezadržateľne prebudila a...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

čo sadiť v marci
Ostatné nápady

Čo sadiť v marci? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Marec patrí k najkrajším mesiacom zahradkára. Po dlhej zime sa začína príroda...