zima v záhrade

Čo by mal robiť záhradkár v zimnom období? Prinášame 3 odporúčania

Do našich záhrad definitívne dorazila zima. Nezostáva nám teda nič iné, než tráviť niekoľko nasledujúcich mesiacov v teple domova. Ako však efektívne využiť dlhé zimné večery? 

Prinášame niekoľko zaujímavých nápadov.

Vzdelávať sa 

Ideálnou kratochvíľou počas zimy je vzdelávanie sa v tom, čo nás tak baví. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale keď častokrát vidím niektoré internetové diskusie, až mi rozum stojí z “hĺbky” vedomostí niektorých ľudí. Veľa záhradkárov totiž niečo robí a vlastne nevie ani prečo. A pritom by stačilo otvoriť si knihu alebo lepšie hľadať na internete a celú problematiku si naštudovať. 

Na dlhé zimné večery odporúčam niekoľko nasledovných kníh:

 • Čejka, G.. Radíme záhradkárom – zhruba 50 rokov stará kniha. Dá sa za lacné peniaze zohnať v antikvariátoch. Obsahuje široké spektrum informácií o tom ako si založiť záhradu, ako pestovať zeleninu, ovocné stromy, ale aj okrasné rastliny. 
 • Pevná, V. a kol.. Záhradníctvo – vyšla v roku 1989 a tiež je zohnateľná iba v antikariátoch. Venuje sa najmä pestovaniu zeleniny a ovocia. Spomínajú sa však informácie aj o uchovávaní úrody. 
 • Šrot, R.. 1000 dobrých rád záhradkárom – existuje staršia aj novšia verzia knihy. Ja mám tú skôr vydanú a ak by ste si mali zadovážiť len jednu knihu o zrahradkárčení, tak je to práve táto. Opäť obsahuje informácie o pestovaní zeleniny, ovocných stromov, okrasných rastlín, ale aj veľa návodov, ktoré sa hodia pre bio pestovateľov. 
 • Hradil, R. a kol.. Česká biozahrada – ako už názov predpovedá, kniha o pestovaní v súlade s prírodou. 
 • Vlašínová, H.. Zdravá záhrada – kniha obsahuje skôr informácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť si širší súvis o tom, ako funguje pôda a príroda vôbec. 
 • Kliková, G.. Biozahrada – ďalšia výborná kniha, ktorá vás naučí všetko, čo potrebujete o pestovaní v súlade s prírodou vedieť. 

Pre tých, ktorí neradi čítajú, ale majú radi praktickejšie ukážky, je ideálnym spoločníkom youtube. 

 • Charles Dowding – veľký propagátor metódy no dig garden. V mnohých videách vysvetľuje prečo neobracať pôdu a hlavne dokazuje, že mu to skutočne funguje. Treba však vedieť anglicky. 
 • Justin Rhodes – Druhý youtuber, ktorého sa oplatí pozerať, najmä teda, ak sa chystáte okrem pestovania aj chovať. 
 • Becoming gardener – Vrt Obilja – slovinský pár, ktorý sa venuje pestovaniu zeleniny na zvýšených záhonoch. Rozprávajú po slovinsky, titulky sú v angličtine. 
 • Self Sufficient Me – pestovateľ z Austrálie. Napriek inému klimatickému podnebiu sa je čo priučiť. 
 • Jan Urbánek – pěstitel – pokiaľ chcete alebo pestujete ovocné stromčeky, neexistuje pre vás lepší youtube kanál.
 • Bc. Pavol Macko – zrejme najlepší youtube kanál pre pestovateľov hrozna.

Pokiaľ máte aj vy svoj tip na knihu alebo youtube kanál, pokojne mi napíšte a ja to sem pridám.

Prikrmovať vtáctvo 

Prikrmovať vtáky počas zimy je tak trochu naša psia povinnosť. Počas záhradkárskej sezóny nás zbavujú škodcov a my tak máme menej vrások na čele. Krmítko si môžete vyrobiť alebo ho splašíte za pár eur v obchodoch. Rovno nezabudnite kúpiť aj nejakú tú kŕmnu zmes pre spevavce. 

Pozor však. Pokiaľ si zadovážite kŕmitko, v ktorom môžu vtáky pobehovať po potrave, je dôležité kŕmitko pravidelne čistiť (aspoň raz za dva týždne). Zabránite tak šíreniu chorôb medzi spevavcami. 

Bilancovať a plánovať

Prestávku medzi sezónami môžete využiť na bilancovanie a plánovanie. Zamyslieť sa nad tým, čo vám počas sezóny vyšlo a čo nie. A zároveň hľadať dôvody prečo tomu tak bolo. Ja takýto postup zvyknem voliť vždy po skončení vinohradníckej sezóny, kedy sa zamýšľam nad tým, čo som pri pestovaní spravil zle a ako sa chybám na budúci rok vyhnúť v čo najväčšej miere. 

Zároveň môžete začať plánovať. Či už v hlave alebo na papieri si rozmyslieť, čo budete pestovať v novej sezóne. Skontrolujte tiež, či máte všetky potrebné semiačka na sadenie a ak nie, rovno ich sumarizácii objednajte. Podobne si skontrolujte aj stav bio postrekov, pokiaľ ich pri pestovaní potrebujete/používate. 

Pokiaľ sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať medzi tými, ktorým sa môže tiež zísť.