Ostatné nápady

Čo by mal robiť záhradkár v zimnom období? Prinášame 3 odporúčania

zima v záhrade
zima v záhrade

Do našich záhrad definitívne dorazila zima. Nezostáva nám teda nič iné, než tráviť niekoľko nasledujúcich mesiacov v teple domova. Ako však efektívne využiť dlhé zimné večery? 

Prinášame niekoľko zaujímavých nápadov.

Vzdelávať sa 

Ideálnou kratochvíľou počas zimy je vzdelávanie sa v tom, čo nás tak baví. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale keď častokrát vidím niektoré internetové diskusie, až mi rozum stojí z “hĺbky” vedomostí niektorých ľudí. Veľa záhradkárov totiž niečo robí a vlastne nevie ani prečo. A pritom by stačilo otvoriť si knihu alebo lepšie hľadať na internete a celú problematiku si naštudovať. 

Na dlhé zimné večery odporúčam niekoľko nasledovných kníh:

  • Čejka, G.. Radíme záhradkárom – zhruba 50 rokov stará kniha. Dá sa za lacné peniaze zohnať v antikvariátoch. Obsahuje široké spektrum informácií o tom ako si založiť záhradu, ako pestovať zeleninu, ovocné stromy, ale aj okrasné rastliny. 
  • Pevná, V. a kol.. Záhradníctvo – vyšla v roku 1989 a tiež je zohnateľná iba v antikariátoch. Venuje sa najmä pestovaniu zeleniny a ovocia. Spomínajú sa však informácie aj o uchovávaní úrody. 
  • Šrot, R.. 1000 dobrých rád záhradkárom – existuje staršia aj novšia verzia knihy. Ja mám tú skôr vydanú a ak by ste si mali zadovážiť len jednu knihu o zrahradkárčení, tak je to práve táto. Opäť obsahuje informácie o pestovaní zeleniny, ovocných stromov, okrasných rastlín, ale aj veľa návodov, ktoré sa hodia pre bio pestovateľov. 
  • Hradil, R. a kol.. Česká biozahrada – ako už názov predpovedá, kniha o pestovaní v súlade s prírodou. 
  • Vlašínová, H.. Zdravá záhrada – kniha obsahuje skôr informácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť si širší súvis o tom, ako funguje pôda a príroda vôbec. 
  • Kliková, G.. Biozahrada – ďalšia výborná kniha, ktorá vás naučí všetko, čo potrebujete o pestovaní v súlade s prírodou vedieť. 

Pre tých, ktorí neradi čítajú, ale majú radi praktickejšie ukážky, je ideálnym spoločníkom youtube. 

  • Charles Dowding – veľký propagátor metódy no dig garden. V mnohých videách vysvetľuje prečo neobracať pôdu a hlavne dokazuje, že mu to skutočne funguje. Treba však vedieť anglicky. 
  • Justin Rhodes – Druhý youtuber, ktorého sa oplatí pozerať, najmä teda, ak sa chystáte okrem pestovania aj chovať. 
  • Becoming gardener – Vrt Obilja – slovinský pár, ktorý sa venuje pestovaniu zeleniny na zvýšených záhonoch. Rozprávajú po slovinsky, titulky sú v angličtine. 
  • Self Sufficient Me – pestovateľ z Austrálie. Napriek inému klimatickému podnebiu sa je čo priučiť. 
  • Jan Urbánek – pěstitel – pokiaľ chcete alebo pestujete ovocné stromčeky, neexistuje pre vás lepší youtube kanál.
  • Bc. Pavol Macko – zrejme najlepší youtube kanál pre pestovateľov hrozna.

Pokiaľ máte aj vy svoj tip na knihu alebo youtube kanál, pokojne mi napíšte a ja to sem pridám.

Prikrmovať vtáctvo 

Prikrmovať vtáky počas zimy je tak trochu naša psia povinnosť. Počas záhradkárskej sezóny nás zbavujú škodcov a my tak máme menej vrások na čele. Krmítko si môžete vyrobiť alebo ho splašíte za pár eur v obchodoch. Rovno nezabudnite kúpiť aj nejakú tú kŕmnu zmes pre spevavce. 

Pozor však. Pokiaľ si zadovážite kŕmitko, v ktorom môžu vtáky pobehovať po potrave, je dôležité kŕmitko pravidelne čistiť (aspoň raz za dva týždne). Zabránite tak šíreniu chorôb medzi spevavcami. 

Bilancovať a plánovať

Prestávku medzi sezónami môžete využiť na bilancovanie a plánovanie. Zamyslieť sa nad tým, čo vám počas sezóny vyšlo a čo nie. A zároveň hľadať dôvody prečo tomu tak bolo. Ja takýto postup zvyknem voliť vždy po skončení vinohradníckej sezóny, kedy sa zamýšľam nad tým, čo som pri pestovaní spravil zle a ako sa chybám na budúci rok vyhnúť v čo najväčšej miere. 

Zároveň môžete začať plánovať. Či už v hlave alebo na papieri si rozmyslieť, čo budete pestovať v novej sezóne. Skontrolujte tiež, či máte všetky potrebné semiačka na sadenie a ak nie, rovno ich sumarizácii objednajte. Podobne si skontrolujte aj stav bio postrekov, pokiaľ ich pri pestovaní potrebujete/používate. 

Pokiaľ sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať medzi tými, ktorým sa môže tiež zísť. 

Related Articles

Postrek na burinu z octu
Ostatné nápady

Chcete si vyrobiť postrek na burinu z octu? O tomto ste zrejme netušili

Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov....

čo sadiť v apríli
Ostatné nápady

Čo sadiť v apríli? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Apríl je jedným z najdôležitejších mesiacov záhradkára. Príroda sa nezadržateľne prebudila a...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

čo sadiť v marci
Ostatné nápady

Čo sadiť v marci? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Marec patrí k najkrajším mesiacom zahradkára. Po dlhej zime sa začína príroda...