Ostatné nápady

Vermikompost a chov kalifornských dážďoviek. Všetko čo potrebuješ vedieť.

vermikompost
vermikompost

Vermikompost a kalifornské dažďovky. S nárastom mladých, ekologicky uvedomelých ľudí sa stávajú tieto dva pojmy čoraz viac populárne. Je to totiž jedinečný spôsob, ako sa čo najšetrnejšie k prírode zbaviť biologického odpadu v bytoch (a nie len tam). Ak teda zvažuješ, že by si začal/a vermikompostovať a hľadáš informácie od ktorých sa môžeš odpichnúť, si na správnom mieste. Nájdeš tu všetko, čo potrebuješ o vermikomposte vedieť.

Na internete nájdeš veľa článkov, kde sú informácie o vermikomposte . Väčšina z nich však zostáva na teoretickej úrovni a o reálnej praxi ti moc nepovedia. Aj preto vznikol tento článok. Aby spojil teóriu s praxou. Začnime poporiadku a ujasnime si nejaké základné pojmy.

Čo je vermikompost?

Vermikompost je produkt tzv. kalifornských dážďoviek (Eisenia foetida). Vzniká tak, že baktérie začnú rozkladať organický odpad a keď má správnu konzistenciu, nasajú ho do seba dážďovky. Tie totiž nemajú zuby a bez toho, aby im pomohli mikroorganizmy toho moc nespravia. Organický materiál prejde ich tráviacim ústrojenstvom čím sa pretvorí na „dážďovkový“ kompost. Áno, ide teda o ich exkrementy. Ak si sa hneď zľakol/a, že to musí smrdieť, nemusíš sa báť. Nezapácha. Pripomína vôňu lesnej pôdy.

Využitie vermikompostu

Vermikompost má dve zásadné výhody. Predovšetkým pomáha znížiť produkciu bio odpadu v domácnostiach a zároveň poskytuje kvalitné prírodné hnojivo. Jeho presné zloženie sa líši podľa toho, čím sú dážďovky kŕmené. Väčšinou však obsahuje všetky základné zložky, ktoré rastliny potrebujú, teda dusík, uhlík, draslík a pod. (tu je napríklad rozbor, ktorý si dala vypracovať firma Agrospol).

Zabudnúť nemôžme ani na biostimulačný účinok „dážďovkového“ kompostu. Priaznivo pôsobí na vývoj rastlín, zlepšuje príjem minerálnych látok a zvyšuje odolnosť voči stresovým situáciám.

Jeho využitie je teda skutočne široké. Použiť ho môžeme pri presádzaní izbových rastlín, ovocných stromčekov alebo ako „obyčajné“ hnojivo. Viac o jeho praktickom využití sa dočítate na stránke priateliazeme.sk v časti Ako použiť vermikompost?

Ako začať vermikompostovať

V prvom rade si treba zaobstarať vermikompostér a až potom dážďovky. Môj dobrý kamarát to spravil naopak a v provizórnej nádobe mu veľa týchto malých pracantov uhynulo.

Vermikompostér

Na výber máš dve možnosti. Buď „origoš“ kúpený alebo podomácky vyrobený. Ten prvý je pomerne drahý, no nemáš s ním žiadne starosti. Poväčšinou sa skladá z niekoľkých častí

  1. Spodná nádoba na zachytávanie vermičaju
  2. Stredná nádoba, kde sa nachádzajú dážďovky a kde sa vkladá biologický odpad
  3. Vrchná nádoba, ktorá sa používa, keď je stredná plná (vysvetlím nižšie)
  4. Ostatné časti ako sú nožičky a vrchné veko
Vermikompostér
Dnes majú vermikompostéry do bytu rôzny dizajn. Napríklad takýto štýlový, ktorý nemusíte schovávať v komore.

Druhou možnosťou je podomácky vyrobený vermikompostér. Stačia na neho dve resp. tri nádoby, ktoré neprepúšťajú svetlo (dážďovky sú svetlocitlivé) a majú približný rozmer 40x40x15 cm. Riešení je viacero. Na internete som našiel napríklad domov pre dážďovky vyrobený z vedier od farby. My (ja s priateľkou) sme kúpili tri čierne plastové prepravky v Tescu za cca. 4€ kus. Pri týchto improvizovaných vermikompostéroch treba mať na pamäti nasledovné.

  • Spodná nádoba – musí mať pevné, nederavé dno. Slúži na zber tzv. dážďovkového čaju, ktorý postupne vzniká pri spracovaní organickej hmoty.
  • Stredná a všetky ďalšie nádoby kde budú umiestnené vermidážďovky musia mať predierkované dno. Cez tieto otvory odteká spomínaný vermičaj do spodnej nádoby. Zároveň sa cez tieto dierky dostanú dážďovky na vrchné poschodie, keď budeš chcieť vybrať vyrobený vermikompost. Mali by byť preto dostatočne veľké, aby sa potvorky prepchali.
  • Všetky nádoby mimo spodnej – by mali mať diery po obvode. Malo by ich byť dostatočné množstvo, takže pokojne v dvoch radoch po celom obvode. Zároveň by mali byť čo najmenšie. Zabrániš tým tomu, aby sa ti tam dostali malé mušky (octomilky/vínne mušky). Úlohou otvorov je cirkulácia vzduchu, aby sa dážďovky neudusili a pre lepšie rozkladné procesy (áno, aj mikroorganizmy potrebujú kyslík).
  • Vrchné veko – je dôležité, aby organická hmota zbytočne nevysychala (rozklad bude pomalší). Na prikrytie sa dá použiť prakticky čokoľvek od kartónu cez sololit až po druhú nádobu vermikompostéra.

Umiestnenie vermikompostéra

Pri umiestnení vermikompostéra platí len jedno zásadné pravidlo a síce, že by nemal byť na priamom slnku. V takom prípade sa nádoba prehrieva a organický materiál vysušuje. Inak sú dážďovky pomerne nenáročné a bude im dobre kdekoľvek, kde sa teplota pohybuje medzi 18 až 25 C°. Takže komora, chodba, pivnica, kancelária atď.. My ich máme v komore, no keďže je tam cez zimu príliš chladno, presunuli sme ich do chodby (takže sa niet čoho báť, fakt žiaden smrad).

Kalifornské dážďovky

Kalifornské dážďovky sú špeciálny hybrid, ktorý má vysokú produktivitu a plodnosť. Sú hermafroditné, teda majú v tele aj samčie aj samičie pohlavné orgány. Pohlavne dozrievajú vo veku troch mesiacoch a dva červíky sú schopné spolu „vytvoriť“ ročne až 1500 nových potomkov (ako funguje rozmnožovanie dážďoviek sa dočítaš tu.)

Udávaná dĺžka života týchto malých pomocníkov rôzni. Niektoré zdroje hovoria o dvoch rokoch, iné tvrdia, že dážďovky sa dožívajú až šestnástich rokov. Denne skonzumuje jeden červík toľko potravy, čo sám váži. 60% z toho vylúči z tela ako vermikompost, zvyšok spotrebuje jeho vlastný metabolizmus.

Kalifornské dážďovky sú pomerne háklivé na prostredie. Dôležité je zachovať ideálny teplotný stav spomínaný vyššie. Pri teplote pod 7°C a nad 33°C začínajú červíky stagnovať. Ak klesne teplota pod 0°C alebo vystúpi nad 42°C, dážďovky začínajú hynúť.

Pri chove je dôležité dodržať aj optimálnu vlhkosť vo vermikompostéri, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 78% – 82%. Pri vlhkosti pod 60% alebo nad 90% dážďovky zomierajú. Podobne je to aj s PH substrátu, ktoré by malo byť neutrálne.

Hoci to vyzerá hrozivo, chov týchto malých tvorov nie je až taký zložitý. Stačí ich správne kŕmiť a zo začiatku, než sa zabývajú, trocha vlhčiť substrát. Tým budú mať optimálne PH a vlhkosť. Ak ich budeš držať v komore alebo pivnici, nedosiahneš spomínané extrémne teploty.

Kalifornské dážďovky
Dážďovky zohrávajú v prírode nenahraditeľnú úlohu

Ako správne založiť vermikompost

Založenie vermikompostu je jednoduché. Stačí ti dať na spodok nádoby nejaký organický materiál vo vrstve povedzme 5 – 10 cm. Ten bude slúžiť ako základný domov pre dážďovky. My sme napríklad zašli do lesa a vzali sme už polorozložené lístie. Kedže tento materiál zle zadržiava vodu, pridali sme aj potrhané kúsky novín z recyklovaného papiera.

Prvé asi dva týždne sa mi zdalo, že táto podstieľka je príliš suchá. Preto som ju chodil každý druhý deň zvlhčiť rozprašovačom s vodou. Dostatočná vlhkosť je dôležitá najmä pre optimálnu činnosť rozkladných baktérií. Postupne pôvodný materiál dážďovky pretvorili na vermikompost a potrebnú vlhkosť začal prinášať bioodpad. Ďalšie vlhčenie tak nebolo potrebné.

Čím kŕmiť dážďovky

Dážďovky možno kŕmiť takmer všetkým z tvojej kuchyne. Vyvarovať sa však treba kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, zvyšky mastných jedál, oleje a iné tuky. Podobne treba vynechať aj šupky z citrusových plodov. Mohli by obsahovať postreky, ktoré by uškodili tvojim malým pomocníkom. U nás je jedálniček pre červíky tvorený prevažne šupkami zo zemiakov a jabĺk, kávovej usadeniny a vylúhovaných byliniek.

Zvyšky z kuchyne treba pokrájať na čo najmenšie kúsky (max. 5cm). Čím väčšia/hrubšia šupka, tým dlhšie bude trvať, než sa rozloží na dažďovkám vyhovujúci stav.

Niektorí odporúčajú nepridávať bioodpad z kuchyne do vermikompostéra hneď, ale nechať ho rozkladať sa pár dní v špeciálne vyčlenenej nádobe. My to takto doma síce praktizujeme, no nejaký echt zmysel v tom nevidím. Inak povedané, som lenivý ísť vysypať odpad vždy, keď vznikne. Treba vyskúšať na vlastnej koži, čo ti bude viac vyhovovať.

Ako odoberať vermikompost

Existuje niekoľko spôsobov, ako získať vermikompost. Všetko závisí od toho, aký vermikompostér budeš používať.

  • Poschodový – keď usúdiš, že je stredná nádoba dostatočne plná na kompostovú žatvu, prestaň pridávať bioodpad do strednej nádoby a dávaj ho do tej vrchnej (dovtedy prázdnej). Dážďovky ucítia novú potravu a začnú sa pomaly presúvať na horné poschodie (môže to trvať aj niekoľko dní). Potom jednoducho vymeň poradie nádob. Tá, ktorá bola hore bude v strede. Zo strednej vyber opatrne vermikompost (môže tam byť ešte nejaký zblúdilý červík).
  • Na šírku – vychádza z rovnakého princípu, aký bol spomenutý vyššie. Dážďovky sa rady presunú za lepšou, výdatnejšou potravou. Preto ak chceš odobrať vermikompost, presuň skompostovaný materiál na jednu stranu a na druhú začni klásť novú dávku bioodpadu. Potom ti už stačí počkať pár dní a keď sa malí pomocníci presťahujú, zozbieraj svoje organické hnojivo.
Vermikompost a kalifornské dážďovky
Kalifornských dážďoviek bývajú v komposte stovky

Problémy pri chovaní

Kalifornské dážďovky sú pomerne životaschopné tvory. Aj napriek tomu sa ti môže stať, že nebude všetko tak, ako má byť. Jedným z najčastejších problémov pri chovaní je ten, že červíky vyliezajú von z nádoby. Ak k tomu dôjde, je to na 90% zato, že podmienky vo vermikompostéri nie sú dobré. Môže tam byť príliš sucho (treba navlhčiť), mokro (treba pridať suchý materiál – napr. rolka z toaléťáku).

Mne sa napríklad stalo, že som asi po týždni našiel dve dážďovky na stene nádoby. Spanikáril som a usúdil som, že zrejme sa nemajú dobre, keď utekajú z domu. Vtedy som si otestoval „reštart“. „Nevodnú“ podsiteľku som nahrnul na jednu stranu nádoby a na druhú som pridal nový materiál (znovu lístie, noviny a trochu bioodpadu). Takto som dal dážďovkám priestor presunúť sa do nového, vhodnejšieho prostredia. Ukázalo sa, že to vôbec nebolo potrebné, no myslím, že je to dobrý spôsob, ako vyriešiť problém s utekaním malých pomocníkov.

Niektorí chovatelia uvádzajú ako problém aj plesne na rozkladajúcom sa bioodpade. Ideálne riešenie predstavuje poctivejšie zahrabanie materiálu určeného na rozklad do vermikompostu. Takéto riešenie sa dá aplikovať až po istej dobe, keď dážďovky strávia dostatočné množstvo potravy. Dovtedy sa netreba báť. Červíkom pleseň neškodí. Aj napriek tomu sa však oplatí takýto materiál vždy prehrabať a dať ho do nižšej vrstvy v nádobe.

Otázky a odpovede

Chov dážďoviek vonku

Ak ťa zaujíma, či sa dajú kalifornské dážďovky chovať aj vonku, odpoveď znie áno, dajú. Väčšina skúsených ľudí, ktorí sa venujú kompostovaniu ti však povie, že je to zbytočné. V bežnej prírode existuje dostatok „iných“ dážďoviek, ktoré biologický materiál vonku pomôžu spracovať. V prípade, že chceš vedieť o chovaní vermidážďoviek vonku viac, pozri si nasledovné video.

Ako zabrániť prepadávaniu dážďoviek do spodnej nádoby

Na začiatku sa mi stávalo, že dažďovky prepadávali do spodnej nádoby určenej na získavanie vermičaju. Musel som ich preto pravidelne odtiaľ vyťahovať, čo mi po dvoch týždňoch začalo liezť na nervy. Ideálnym riešením sa preto stalo podlepenie dna netkanou textíliou. Je pevná, prepúšťa vlahu a nestojí veľa. Pozor! Nestačí ju dať len na dno nádoby. Červíky sú šikovné a dostanú sa pod ňu. Preto treba pri strihaní nechať dostatočnú rezervu, aby všetky strany vyčnievali von z nádoby.

Ako sa zbaviť octomileik

Toto je boj, ktorý som ešte nevyhral. Ževraj stačí vrch kompostu zakryť napr kartónom tak, aby sa k nemu malé mušky nedostali. Neskúšal som. Ja s nimi bojujem prostredníctvom vysávača, ktorý pomáha redukovať ich prítomnosť. Ak máš lepší nápad alebo skúsenosť, určite sa ozvite do komentára.

Ako odoberať vermikompost – metóda II.

Dopredu varujem, že zatiaľ ide o teóriu. Pri najbližšom zbere ju musím odskúšať. Celá metóda spočíva v malej rošáde nádob. Strednú nádobu s vermikompostom dáš na vrch a namiesto nej dáš prázdnu. Bioodpad teda budeš vkladať do tejto „novej“ prázdnej strednej nádoby. Pri tejto výmene zároveň vyber netkanú textíliu z nádoby, kde je dažďovkový vermikompost a daj ju no tej prázdnej. Bez toho ti červíky neprelezú späť.

V čom je rozdiel? Pri pôvodnej metóde je dažďovkový kompost v strednej nádobe stále zmáčaný vermičajom z vrchnej. Zároveň, kvôli tomu, že je prakticky prikrytý, oveľa pomalšie schne. Výmenou nádob by tieto obidva problémy mali zmiznúť. Navyše, dažďovky by mali oveľa rýchlejšie opustiť vrchnú nádobu, pretože materiál bude vysychať a prostredie sa zmení.

Potrebuješ zodpovedať nejakú otázku týkajúcu sa vermikompostovania? Napíš ju do komentára a ja ti čo najskôr odpíšem.

Zdroj obrázkov: wikipedia.com, pexels.com,

Related Articles

Postrek na burinu z octu
Ostatné nápady

Chcete si vyrobiť postrek na burinu z octu? O tomto ste zrejme netušili

Postrek na burinu z octu. Na internete o ňom nájdete množstvo článkov....

čo sadiť v apríli
Ostatné nápady

Čo sadiť v apríli? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Apríl je jedným z najdôležitejších mesiacov záhradkára. Príroda sa nezadržateľne prebudila a...

ako založiť jablkový kvas
Ostatné nápadyOvocie

Ako založiť jablkový kvas? Prinášame praktické tipy

Jablkovica, často nesprávne označovaná ako calvados, patrí medzi obľúbené destiláty. Základom dobrej...

čo sadiť v marci
Ostatné nápady

Čo sadiť v marci? Prinášame zoznam všetkého, na čo nezabudnúť

Marec patrí k najkrajším mesiacom zahradkára. Po dlhej zime sa začína príroda...